Hlavní obsah

Věšet prádlo po šňůře nebo kolmo na ni? Obě metody mají své výhody i nevýhody

Foto: l i g h t p o e t, Shutterstock.com

Foto: l i g h t p o e t, Shutterstock.com

Věšení prádla na šňůru je pro vás nejspíš zažitá rutina, nad kterou moc nepřemýšlíte. Věděli jste ale, že existuje víc metod, jak prádlo na šňůry věšet? Mají své přednosti a stojí za to, občas to zkusit i jinak než obvykle.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Věšíte prádlo na šňůru po její délce a nenapadlo by vás to dělat jinak? Možná vás tedy překvapí pohled na balkon, kde prádlo visí zavěšené kolmo přes šňůry. Každý způsob má své výhody i nevýhody, které mohou ovlivnit nejen rychlost schnutí, ale i výsledný vzhled a kvalitu prádla.

Věšení prádla po šňůře

Tento způsob, kdy je prádlo upevněno na šňůře po celé jeho délce, je pravděpodobně častější. Prádlo se pověsí za spodek a připevní pomocí kolíčků, větší kusy se přes šňůru přehnou na polovinu. Protože látka visí volně a vzduch proudí lépe kolem celého povrchu, prádlo krásně schne. Dobře vyvěšené prádlo se tolik nemačká. U větších kusů, jako jsou prostěradla nebo ručníky, je tento způsob věšení pohodlnější a praktičtější.

Nevýhodou může být zřetelný záhyb tam, kde se prádlo věší přes šňůru, a také otisky od kolíčků. Natažené prádlo má také větší tendenci k vytahování, zejména u těžších a pružnějších materiálů. Plocha prádla je také vystavená přímému slunci. Sluneční světlo umí sice vybělit těžko odstranitelné fleky, může také ale vyšisovat barvu.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

U větších kusů, jako jsou prostěradla nebo ručníky, je tento způsob věšení pohodlnější a praktičtějšíFoto: New Africa, Shutterstock.com

Věšení prádla kolmo na šňůru

Věšet prádlo kolmo přes jednotlivé šňůry je technika, kterou nejvíce oceníte ve větrném počasí. Prádlo tolik nepoletuje a nemůže se namotat kolem šňůry, jako u předchozí techniky věšení. Další výhodou je méně viditelný otlak od šňůry, prádlo se jí totiž dotýká v podstatně menší ploše, případně vůbec. Stačí kolíčky na šňůru zavěsit v místě očka a prádlo jimi sepnout těsně pod šňůrou. Otlakům od kolíčků se ale nevyhnete ani tentokrát.

Takto pověšené prádlo není tolik napnuté, můžete tak zabránit vytahání látky u oblečení z bavlny nebo lnu. Na druhou stranu se na něm spíše vytvoří záhyby a čeká vás více práce u žehlení, prověšené prádlo může také spíše ztratit svůj původní tvar.

Velkou výhodou této metody je, že se vám takto prádla vejde na balkon více. Pokud ho ale budete věšet těsně k sobě, počítejte s delší dobou schnutí. Kolem prádla hůře proudí vzduch a je více stíněné. Na druhou stranu je tím lépe chráněno před blednutím barev.

Trik s ramínky

Naučte se na sušení používat také ramínka. Košilím, halenkám nebo mikinám pomohou lépe udržet tvar a tolik se nevytahují. Navlékněte prádlo na ramínko stejně, jako když ho ukládáte do skříně, a jednoduše ho zavěste na šňůru.

Různé metody věšení prádla mají své opodstatnění a vaše aktuální volba záleží na množství prádla, povětrnostních podmínkách, na typu prádla i tom, zda ho plánujete následně žehlit. Pokud je vaším cílem rychlé schnutí a minimální pomačkání, je lepší věšet prádlo po délce šňůry. Pokud vám záleží na tom, aby se prádlo méně natahovalo nebo odolávalo větru, kolmé věšení může být vhodnější volbou. Ideální je kombinovat obě metody podle situace a druhu prádla, které zrovna sušíte.

Načítám