Hlavní obsah

Jak ušetřit za vodu až dvacet tisíc ročně? Záleží na každé kapce! Nenechte si téct peníze do kanálu

Foto: fongbeerredhot, Shutterstock.com

Foto: fongbeerredhot, Shutterstock.com

Voda pokrývá 70 % povrchu naší planety. Pouze 2,5 % ale tvoří voda sladká. Proto bychom s ní neměli plýtvat. A navíc – účty za vodné a stočné za nás nikdo nezaplatí. Poradíme vám, jak ročně za vodu ušetřit doslova po kapkách…

Článek

Výdaje za vodu nejsou sice tak vysoké, jako je tomu například za elektřinu či teplo, šetřit se ale vyplatí vždy. Vodné a stočné patří mezi pravidelné výdaje každé domácnosti, vodné navíc zase podraží, tedy je šikovné mít spotřebu vody v domácnosti pod kontrolou. Přečtěte si pár tipů, jak se dá ušetřit.

Čištění zubů

Zhruba polovinu vody využívá každá domácnost na osobní hygienu (koupání, sprchování a splachování WC). A tady lze výrazně ušetřit. Pokud si čistíte zuby pod proudem vody s naplno puštěným kohoutkem, během jednoho dvouminutového čištění jím proteče až 30 litrů. Cena za jeden litr vody se pohybuje v průměru okolo 0,113 Kč. Za jedno čištění tedy utratíte cca 3,40 Kč. Za dvě čištění denně je to sedm korun, měsíčně pak 210 Kč. A to mluvíme o jedné osobě. V případě čtyřčlenné rodiny se jedná o částku 840 Kč za měsíc, která ročně představuje 10 800 Kč.

Kapající kohoutek

Zaměřte se také na kapající kohoutky. Pokud například během minuty ukápne z netěsnícího kohoutku deset kapek vody, za měsíc unikne kolem 170 litrů. A nyní počítejte s námi: Měsíčně je to sice necelých 20 Kč, ale za rok už jsme na 240 korunách. A to jen u jednoho kohoutku! Ale co když jich kape víc?

Foto: Afanasiev Andrii, Shutterstock.com

Necháváte kapat kohoutky, protože vás to nijak neruší? Chyba. Roste tak vaše spotřeba vody. Možná je to částka, nad kterou mávnete rukou! Ale i za pár stovek se dá pořídit něco hezkého, dát je na charitu nebo je šikovně investovatFoto: Afanasiev Andrii, Shutterstock.com

Sprcha, nebo vana?

Relaxační či meditační koupel jednou začas vás na mizinu nepřivede. Jestli si však užíváte plnou vanu denně, své peněžence tím radost rozhodně neděláte. Na jednu vanu totiž padne až 200 l vody. Naopak rychlá a úsporná sprcha vám zajistí spotřebu mnohem nižší (50 až 70 l). A opět malé počty: Jedna rychlá sprcha vám ušetří něco kolem 15 korun. Říkáte si, že to není tak moc… Jenže korunka ke korunce: dvě denní sprchování místo jedné koupele vám za rok přinesou úsporu přes 10 000 Kč.

Další úsporné možnosti v koupelně

  • Úsporná sprchová hlavice: Tenhle šikovný vynález umí snížit náklady až o tři čtvrtiny, na pohodlí při sprchování to přitom nepocítíte. Instalaci zvládne každý.
  • Úsporný šetřič vody do sprchy: Zařízení, které umí přiškrtit průtok vody. Jednoduše ho namontujete mezi vaši stávající baterii a sprchovou hadici. Do sprchové hlavice se tak dostane méně vody.
  • Úsporné perlátory: Namontujete je na vodovodní baterii v kuchyni či koupelně a ony díky usměrnění proudu vody a jeho provzdušnění redukují průtok.

Pokračujte v kuchyni

Ušetřit můžete samozřejmě také v kuchyni. Největší úsporu vody vám přinese myčka na nádobí. Nemáte ji a stále nádobí myjete v ruce pod tekoucí vodou? Pak se vám vyplatí páková baterie, je úspornější a lépe se s ní manipuluje. Když čistíte zeleninu, napusťte si do dřezu vodu, vykartáčujte všechny kusy a až následně je rychle opláchněte. Z hlediska úspor je to mnohem lepší, než když ji budete čistit pod proudem tekoucí vody.

Jak ještě ušetřit vodu?

Pijete vodu z kohoutku a necháváte ji odtéct, aby byla co nejchladnější? Zbytečně mnoho jí proteče. Natočte si více vody do větší nádoby, dejte ji do ledničky a nalévejte si z ní.

Při holení si napusťte vodu na oplachování strojku do umyvadla, místo abyste ho umývali od pěny pod tekoucí vodou. I tak ušetříte pár litrů.

Když nanášíte šampon během sprchování, sprchu na chvíli vypněte, nenechávejte vodu téct zbytečně.

Související témata:

Načítám