Hlavní obsah

Jak se zbavit myší u vás doma? Utěsněte i centimetrové otvory a použijte repelenty z bylinek

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Před každou zimou si myši hledají místo, kde nejlépe přezimovat. Takže právě v tomto období řeší hlavně majitelé domů problém, jak se jich zbavit, pokud se zimovištěm hlodavců stalo jejich obydlí. Jestli máte stejný problém, může se vám hodit pár tipů.

Článek

Myši v domě se nemusí jevit jako zásadní problém, pokud se jich neštítíte, ovšem je třeba si uvědomit, že nezpůsobí jen majetkovou škodu, ale mohou představovat i zásadní zdravotní riziko. Proto jsme pro vás našli několik metod, jak se jich zbavit.

Zavřete přístupové cesty

Nejlepší metodou, jak nemít v domě myši, je vůbec je tam nepustit. Ovšem to byste museli utěsnit všechny možné skuliny, otvory kolem potrubí i netěsnosti kolem oken a dveří - myš má totiž tak flexibilní lebku, že se protáhne i mezerou kolem centimetru širokou.

Případná vstupní místa utěsněte materiály, které myši neprokoušou, což jsou kovový plech nebo hodně husté kovové pletivo, také ocelová vlna a speciální těsnicí pasty. Pokud chcete použít beton, pak ho smíchejte s rozbitým sklem. Materiál, například dřevo, které by mohly myši prokousat, je nutné oplechovat - to platí třeba pro dveře do sklepa.

Odstraňte nepořádek a jídlo

Myším se líbí v místech, kde se mají kam schovat, a také tam, kde je stále co jíst. Takže musíte odstranit „skládku“ nepotřebných věcí kolem domu nebo ve sklepě. Jestli například skladujete dřevo do krbu nebo kamen, nedávejte ho hned vedle vchodu, odkud je pak pro myši otázkou vteřiny vběhnout otevřenými dveřmi dovnitř.

Při skladování zásob, tedy brambor, jablek, ale i mouky, těstovin a dalších, myslete na to, že by neměly být dostupné pro myši. Pečlivě odstraňujte zbytky potravin – čím méně jídla pro sebe u vás myši najdou, tím méně se u vás budou chtít usadit.

Proč se myší zbavit? Roznášejí spoustu nemocí!

Proč se vůbec zbavovat myší? Kromě toho, že mohou nadělat škodu, když rozkoušou věci nebo třeba i zdi, také znečistí prostory trusem, výkaly a zápachem. Navíc jsou to právě myši, potkani a krysy (a jejich paraziti), kdo přenášejí některé závažné choroby, jako jsou salmonelóza, myší tyfus, leptospiróza, Weilova žloutenka, tuberkulóza nebo tularemie.

Rozhodně tedy nikdy nejezte nic, v čem najdete myší trus, nepřipravujte jídlo na takto znečištěné ploše a neuklízejte myší trus nebo moč holýma rukama, ale pracujte v rukavicích.

Rozmístěte pastičky a nástrahy

Klasickou metodou, jak se zbavit myší, je rozmístit pastičky na místa jejich výskytu. Jako návnadu do nich můžete dát slaninu, suchý chléb, ale třeba i arašídové máslo.

Pasti mohou myši odchytit nebo zabít. Odchytové pasti jsou humánnější, ale zas vyžadují, abyste odchycenou myš donesli někam, kde nebude škodit. Mnoho lidí se ale buď myší štítí a nejsou toho schopni, nebo k nim pak získají ochranitelský vztah a začnou přemýšlet, kam je dát, aby neuhynuly hladem nebo zimou…

Rozmístit můžete i požerové nástrahy, tedy většinou granule, po kterých myši za pár dní uhynou. Při jejich použití musíte dodržovat návod výrobce na dávkování a umístění. Nevýhodou je, že musíte sbírat a likvidovat uhynulé kusy a může se stát, že myš uhyne na nedosažitelném místě, kde se začne rozkládat a zapáchat.

Foto: mahc, Shutterstock.com

Co dát do pastičky na myši, aby je to nalákalo? Klasika je špek, chléb, ale může to být i arašídové másloFoto: mahc, Shutterstock.com

Ultrazvukové odpuzovače myší

Na trhu lze najít i odpuzovače, vydávající vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro myši nepříjemné, ale lidé je neslyší. Protože se tyto zvuky nešíří přes zeď, musíte dát do každé místnosti jeden plašič. Fungují většinou i na kuny, ale naopak nevadí psům nebo kočkám – ovšem doma chovaným potkanům nebo morčatům ano, takže s nimi nesmí být v jedné místnosti.

Přírodní repelenty

Abyste myši odradili, můžete využít vůni některých bylin, které je odpuzují – patří mezi ně hlavně máta peprná, levandule a heřmánek. Tyto byliny můžete využít sušené, ale vhodnější, protože intenzivněji voní, jsou esenciální oleje, které nanesete třeba na kousky látky či bavlněné tampony, a dáte je tam, kde se myši vyskytují.

Proti myším pošlete kočku nebo psa

Jestliže máte kočku anebo vlastníte takové plemeno psa, ve kterém zůstaly lovecké pudy (skvělí jsou například jack russell teriéři), využijte je v boji proti myším. Už jen jejich pach v prostoru domu by mohl myši odradit, ale mohou pomoci i s jejich odchytem.

Pozvěte deratizátora

Nedaří se vám odstranit myši z domu žádnou z uvedených metod? Pak je čas na profesionály, tedy deratizátory, kteří na to mají speciální metody a sestaví účinnou obranu přesně pro vaše podmínky.

Načítám