Hlavní obsah

Vyzrajte na skvrny na světlém prádle. Na fleky od potu i červeného vína nepotřebujete agresivní chemii

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Světlé prádlo je svěží a elegantní, ale také náchylné na skvrny, které mohou být obzvlášť „tvrdohlavé“ a obtížně odstranitelné. Zničily vám oblíbený kousek stopy od potu, červeného vína nebo jiné, těžko odstranitelné špíny? Existují osvědčené postupy, jak je zvládnout.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Skvrny na světlém oblečení nemusí hned znamenat konec vašeho oblíbeného kousku, i když si s nimi pračka a běžný prášek neporadily. Zapomeňte na příliš vysoké teploty a agresivní čističe. Přinášíme praktické tipy, jak účinně odstranit fleky od potu, vína i mastnoty pomocí jednoduchých triků a těch správných prostředků.

Žlučové mýdlo platí na jídlo, pot i miminkovské nehody

V drogerii rozhodně sáhněte po žlučovém mýdle, stojí kolem dvaceti korun. Obsahuje enzymy rozkládající tuky a bílkoviny. Díky těmto vlastnostem je účinné při odstraňování skvrn od tuku, potu nebo krve. Maminky nejmenších dětí ocení, že si poradí i s následky netěsnící plenky. Platí také na skvrny od bláta a trávy, i od většiny pokrmů a nápojů, včetně vína nebo čokolády. Odmastí stopy make-upu, rtěnky nebo opalovacího krému na oblečení.

Vlažnou vodou a mýdlem promněte postižené místo a namočte, nechte v lázni zhruba dvě hodiny. Pak vyperte obvyklým způsobem. Na bílkovinné skvrny, jako je krev nebo pot, používejte studenou nebo vlažnou vodu, aby se nezafixovaly. Žlučovým mýdlem lze prát širokou škálu materiálů, jako je bavlna, len a syntetické textilie, ale u jemných látek, jako je hedvábí nebo vlna, je lepší vyzkoušet mýdlo nejprve na malé nenápadné části.

Perkarbonát čistí, prozáří a dezinfikuje

Skvělý pomocník v boji se zažranou špínou je puer neboli perkarbonát sodný. Jde o prací sodu obohacenou kyslíkem. Aktivuje se horkou vodou v poměru 1 : 1 a platí na skvrny od krve, vína či potu, světlé prádlo navíc krásně prozáří a vrátí mu původní svěžest. Pro větší efekt k němu přikápněte asi lžičku prostředku na nádobí. Namočte na třicet minut až dvě hodiny, pak dejte vyprat.

Oceníte ho i při úklidu, skvěle čistí zažranou špínu ve spárách, sanitu i povrchy. Navíc dezinfikuje, zneškodňuje bakterie a zápachy. Perkarbonát se nehodí na jemné látky jako vlna či hedvábí, neměl by se používat ani na tmavé a sytě barevné prádlo.

Máte-li skvrny na oblečení, které nesnese vysoké teploty, přidejte k perkarbonátu přípravek TAED nebo kupte perkarbonát PLUS, který je o něj již obohacený. TAED aktivuje perkarbonát již při nízkých teplotách vody. Nechte ho působit klidně přes noc.

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Na silně zažrané skvrně nechte přípravek působit klidně přes nocFoto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Bílý ocet vyžene žlutou

Máte-li na oblečení zažloutlé skvrny od potu, deodorantu nebo tělové kosmetiky, vezměte na pomoc bílý ocet. Má přirozeně čisticí a dezinfekční vlastnosti, prádlo navíc zbaví zápachu a krásně změkčí. Naneste ho přímo na skvrnu, promněte a naložte na dvě hodiny do teplé vody. Pak vyperte obvyklým způsobem. Můžete ho zkusit zkombinovat i se solí nebo citronovou šťávou, to je silná trojka třeba na fleky od červeného vína. Takto znečištěné prádlo ale vždy perte jen ve studené vodě.

Tablety na zubní náhrady platí na tuk i pigmenty

Čisticí tablety na zubní náhrady obsahují aktivní složky, které se v teplé vodě uvolní a bojují s nečistotami. Platí nejen na skvrny od potravin a zubní plak, ale překvapivě i na znečištěné prádlo. Skvěle si poradí se skvrnami od vína, džusů, tuku, fix, barvy na vlasy nebo trávy. Nechte oblečení v lázni namočené přes noc a pak perte obvyklým způsobem.

Sušte na slunci

Místo do sušičky vyvěste prádlo s odolnými skvrnami na slunce. Denní světlo totiž pomáhá zbavovat skvrn, přirozeně zesvětluje, navíc ničí bakterie, plísně a roztoče. Světlé prádlo krásně prozáří a navrací mu svěžest.

Načítám