Článek
Zatopit, nebo ještě ne? Tak to je přímo hamletovská otázka dnešních dní. Večery už jsou chladné, ale strach z cen energií a neustálé apely na šetření vás mohou od zatopení odradit. Co s tím? Možná pomohou dobře zvolené podzimní dekorace! Jak to udělat, aby interiér působil tepleji už na pohled?
Teplé barvy a měkké materiály
Co je doma na podzim potřeba nejvíc? „Interiér by měl být hlavně teplý a útulný. Barevnou inspiraci hledejte v přírodních scenériích. S končícím létem z přírody mizí sytá zelená a naopak nastupují žluté, oranžové a hnědé odstíny. Žlutou doporučuji volit v tlumených tónech, jako je medová a okrová. Stačí do interiéru přidat pouze její akcent třeba v podobě plédu na křeslo nebo žlutého ubrusu,“ radí bytová designérka Anke Glut.
Co se materiálů týče, dobrou volbu představuje dřevo a dřevěné prvky, ale také textury, které vzbuzují hřejivý dojem – kožešiny, látky s vlasem, hrubší pleteniny.
Zapalte svíčky
Jestli něco dovede zahřát nejen na pohled, ale i fakticky, pak jsou to hořící svíce. Ovšem pozor na toxické svíčky! Nejkvalitnější je včelí vosk, popřípadě sójový. Pokud kupujete svíčky z parafínu, dbejte, aby byly opravdu 100% parafínové bez škodlivých příměsí: neměly by obsahovat látky, jako je kyselina perfluoroktanová, bisfenol A a ftaláty.
I knot svíčky by měl být z materiálu, který neobsahuje a při hoření neuvolňuje škodliviny. Ideální je tedy knot dřevěný, bavlněný nebo papírový. Ve vonných svíčkách by měly být především přírodní esenciální oleje. A pokud můžete, vyberte si vůně, které vás pocitově zahřejí: skořice, perníkové koření, hřebíček, vanilka či med.
Ohřejte se u ohně
Kdo má kamínka nebo krb, už jistě nanosil dříví a zatopil. Co ale lidé v paneláku, nebo ti, kdo nemají možnost pořídit si kamna? Co vyzkoušet biokrb – hoří v nich biolíh a hodí se do každého interiéru. Pohled na otevřený oheň a mihotavé světlo vás zahřeje, navíc se opravdu o maličko zvýší teplota v místnosti. Je to tedy ideální společník pro chladnější večery, kdy se vám nechce rozpálit topení.