Článek
Mít na zahradě koupání přináší spoustu radosti a pohodlí, ale i starost a péči, aby voda zůstala čistá a nezávadná během celého léta. Mikroorganismy, řasy, ale i nečistoty, které do vody napadají nebo je tam zanesete, jsou urputní soupeři. Co proti nim pomůže?
Bazén napouštějte z cisterny
Základem je do bazénu napouštět čistou vodu - a taková nemusí být ze studny, ani z vodovodního řádu. „Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů. Pokud ale přesto chcete bazén napouštět takto, pak to udělejte pomalu a mimo špičku, nejlépe v nočních hodinách,“ uvádí mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Ideální je objednat si cisternu s vodou a naplnit bazén z ní. To je řešení i v oblastech, které mají s vodou potíže, a proto tam plnění bazénu místní úřady zakazují.
Vyberte správnou filtraci
Na filtraci vody v bazénu se nevyplatí šetřit. Musí být účinná a mít dostatečný výkon, aby zvládla přefiltrovat všechnu vodu alespoň jednou za 5-6 hodin. Do vody se dostane prach, pyl a nečistoty, které mohou začít hnít, což způsobí zakalení a zápach vody a vyžadují pak zásah pořádnou dávkou chemie. „Potřebný výkon filtrace spočítáte tak, že vydělíte objem vody v bazénu pěti a vyjde vám objem vody, kterou by měla filtrace zvládnout přečerpat za hodinu,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.
Písek nebo kartuše
Pro malé nadzemní bazény s objemem vody do 5 metrů krychlových vystačíte i s malou kartušovou filtrací, když ji budete často proplachovat. Na víc znečištěnou vodu už ale ani pak nepostačí. Lepší je účinná písková filtrace - její náplň může být křemičitý písek, polyethylenové filtrační kuličky, zeolit nebo filtrační sklo.
Při výběru filtrace byste měli brát zřetel i na její výkon. „Plánujete-li do systému připojit například solární panely pro ohřev vody, pak bude nutné výkon úměrně navýšit, aby dokázal vyrovnat tlakové ztráty vznikající v panelech,“ upozorňuje Petr Tichý.
Správné pH a chlorový šok
Voda v bazénu by měla mít neutrální pH, tedy asi 7–7,4, což lze měřit speciálními papírky nebo testovacím roztokem. Pokud je pH nižší nebo vyšší, může být problém s dávkováním chlóru, který se na čištění vody používá. Pokud není pH neutrální, ztrácí svou sílu, a když chlór nestačí rozkládat nečistoty, začne se na ně vázat a vnikají silně zapáchající chloraminy. Ty dráždí oči a pokožku. Tento proces lze zvrátit jen chlorovým šokem, tedy přidáním speciálních přípravků nebo známého čističe s chlórem. Pak je ale třeba nechat chlór z vody vyprchat, než do ní znovu vstoupíte - koncentraci chlóru ve vodě lze změřit testovací sadou.
Chlorový šok je vhodným řešením i poté, co voda v bazénu začne měnit barvu a zakalí se, což může být důsledek dlouhodobých veder, ale třeba i stav po dešti.
Chlór může způsobit kožní problémy
Po koupání v chlorované vodě může být vaše kůže suchá a objevit se i vyrážka, šupinky nebo strupy, a to pár hodin poté, co opustíte vodu.
„Nejde o alergickou reakci, ale menší chemické spálení, které je způsobeno přecitlivělostí na chlór, který kůži vysušuje a zvyšuje její citlivost na podráždění. Chlór po spojení s vodou vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru a způsobit suchost a podráždění. Čím máte citlivější pokožku, tím kratší dobu buďte v chlorované vodě, “ radí dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Prevencí je se před vstupem do bazénu vysprchovat a smýt nečistoty, které by mohly s chlórem negativně reagovat. Pak se osprchovat i po koupání a uzavřít péči hydratačním krémem nebo i obyčejnou vazelínou.
Pomůže i sůl
Pokud chcete mít jistotu, že se ve vodě nedrží bakterie a nejsou v ní řasy, můžete si ji pořídit slanou. Slanou vodu vám také mohou dovézt v cisterně specializované firmy, nebo si můžete pořídit zařízení, kterému se říká solnička a ta sůl do vody dodává. „Pokud jste majiteli bazénu se slanou vodou nemusíte se bát řas ani bakterií. Solniček existuje více typů. Některé vodu dezinfikují nejen pomocí chlóru vznikajícího rozkladem slané vody, ale také pomocí aktivního kyslíku a UV záření. Touto trojkombinací je zajištěna eliminace co nejširšího spektra bakterií, virů a jiných mikroorganismů,“ říká produktový manažer společnosti Albixon Jiří Sixta.