Článek
Ze všech stran slyšíte, že byste měli udělat maximum pro to, abyste snížili své náklady za topení a energie vůbec. Cestou k tomu je zabránit úniku tepla, tedy zateplení a výměna oken, a také přechod na tepelné čerpadlo a využití solární energie. Všechno ale něco stojí a co dělat, pokud na to nemáte?
Dotační programy
Na všechna výše zmíněná opatření vám přispěje stát formou dotací – o všech možnostech se dočtete v přehledu dotačních programů. Peníze v takovém případě ovšem dostanou předem jen sociálně slabší rodiny, ostatní si na proplacení musejí počkat. Z čeho tedy pokrýt náklady na vše potřebné? Možnost je peníze si půjčit. A pokud vám nemůže pomoci někdo z blízkých, je možnost obrátit se na banku.
Promyslete postup prací
Zájem o půjčky tohoto typu stoupá. „V posledním období jsme zaznamenali vzrůstající zájem o pořízení tepelných čerpadel, solárních elektráren a zateplení, včetně výměny oken. Snažíme se vyjít klientům vstříc, ale současně se snažíme zdůraznit důležitost třeba zateplení a zamezení úniků tepla před tím, než investují například do tepelného čerpadla,“ říká tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Proto třeba na stránkách Buřinky najdete množství praktických rad, jak při rekonstrukci a výstavbě postupovat co nejefektivněji a vyhnout se zbytečným investicím.
A zdá se, že jsou Češi ochotni se zadlužit, aby v budoucnu ušetřili. „Z nedávného průzkumu vyplynulo, že ti, kdo si budou muset na podzim nebo v zimě na něco neplánovaně půjčit, tyto peníze využijí nejčastěji na poplatky a roční vyúčtování za elektřinu a plyn, na běžnou denní potřebu a nově také na investici do změn využívání energií, jako je například výměna kotle, solární panely či čerpadla,“ říká Kateřina Veselá z mBank.
Ačkoli půjčka vypadá jako snadné řešení, buďte obezřetní. Vždy si důkladně promyslete, zda ji opravdu potřebujete, a zvažte své finanční možnosti. Vyvarujte se také půjčkám u podezřelých institucí.
Kde si můžete půjčit
Na současnou situaci banky zareagovaly velmi rychle a nabízejí celou škálu úvěrů. Nabízíme základní přehled a podmínky, ale detaily je třeba projednat u konkrétní banky.
Buřinka (Česká spořitelna): Můžete využít Půjčku na rekonstrukci bez zástavy nemovitosti až do 2,5 milionu nebo Úvěr od Buřinky pro budoucnost zaměřenou na úspornější bydlení.
Modrá pyramida (Komerční banka): Nabízí rychloúvěr na udržitelné bydlení bez zajištění na financování energetických úspor a ekologicky šetrných řešení, maximální výše 1 milion Kč, zvýhodněná úroková sazba. Minimálně 50 % musí být investováno do udržitelného bydlení.
ČSOB : Fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo lze financovat Půjčkou na úsporné bydlení se zvýhodněným úrokem, s možností doplacení kdykoli zdarma, maximální výše úvěru je 1 milion. Další možností je i Hypotéka na úsporné bydlení nebo nezajištěný úvěr na úsporné bydlení.
Fio banka: Speciální úvěry nemá, ale doporučuje využít standardní splátkový bezúčelový úvěr, který lze využít na cokoli a doplatit i mimořádnou splátkou zdarma, když dorazí peníze z dotace.
Air Bank: Půjčky u banky i u služby Zonky jsou neúčelové, tedy si je lze vzít na cokoli a lze je využít i na náklady související se snížením spotřeby energií.
Raiffeisen stavební spořitelna: Nabízí speciální Ekoprogram úsporně a s nízkými splátkami, který lze využít na zateplení, výměnu oken, modernizaci vytápění, ale i výrobu zelené střechy nebo zachytávání dešťovky.
mBank: Lze využít mPůjčku Plus, která je neúčelová až do výše 1 milionu Kč, bez poplatků, až na 96 měsíců, zdarma mimořádné splátky i předčasné splacení, peníze do 3 minut od schválení.