Článek
Trendem příštích let se evidentně stávají menší byty. Když říkáme menší, pak to myslíme vážně – jde o prostory do dvaceti metrů čtverečních a v jedné z nabídek developerů lze najít i prostory kolem 12 metrů čtverečních! Omezený prostor ale vyžaduje nový pohled na to, jak ho zařídit.
Byt jako hotelový pokoj
Byt s ani ne dvaceti metry čtverečními? Jde si tam zařídit trvalé bydlení? „Možná sledujeme začínající trend. Pokud země zchudne a nebude tolik turistů, možná se hotely začnou měnit právě na takto malé byty – což je rozhodně lepší, než kdyby chátraly,“ komentuje studentka architektury Bc. Petra Nárovcová.
Jak zařídit minibyt?
Jak tedy zařídit malý prostor? „Barevné věci víc vyniknou, naopak prvky, které spolu ladí a splývají v jedno opticky tolik nezaplňují prostor, takže tak laďte celý prostor. Pokud chcete podlahu dřevěnou, nebo ve vzhledu dřeva, pak zvolte texturu bez výrazných spár, spíš monolitickou,“ radí Petra Nárovcová.
Jestliže má malý byt jedinou místnost, která musí fungovat jako kuchyň, obývák, pracovna a jídelna, pak je nejlepší dát na nejdelší stěnu jediný monolitický kus nábytku. „Setkala jsem se s ním v japonských interiérech, kde skromná kuchyňská linka zvolna přecházela ve stůl s barovou židličkou, možné pracovní místo a v závěru i televizní stolek. Vše v jedné linii. Podle potřeby pak využíváte různé části této desky,“ popisuje Petra.
Zapomeňte na masiv
Do malého bytu se nehodí masivní nábytek. „Doporučuji částečně otevřený a částečně uzavřený úložný prostor a nábytek z odlehčených kovových konstrukcí, případně z ohýbaného dřeva nebo na nožičkách. Hodí se nízké skříňky či poličky ve světlejších odstínech a vše, co by mohlo viziálně tvořit nepořádek, dejte do boxů a krabic,“ radí interiérová designérka Anke Glut. Samozřejmě se hodí veškerý skládací, rozkládací a multifunkční nábytek.
Kouzlete se světlem
Malému bytu dopřejte hodně světla. Okna nezastiňujte mohutnými závěsy ani hutnými záclonami, centrální světlo doplňte o bodovky a lampy s různou intenzitou a dosahem.
„Skříně, které sahají až ke stropu, mohou vypadat těžce a ohromně, pokud barvou kontrastují s barvou stěny, měly by mít tlumený odstín. Prostor lze opticky zvětšit pomocí dobře umístěného zrcadla,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
Malá kuchyň
Skříňky do malé kuchyně si nechejte navrhnout a vyrobit na míru, abyste využili každý kousek místa. Horní skříňky by měly sahat až ke stropu, dejte do nich věci, které nepoužíváte denně – naopak ty často používané skladujte ve spodní části.
Popřemýšlejte, zda by se vám nehodilo vyrobit ostrůvek. „Může být další pracovní deskou i jídelním stolem zároveň. Lze do něj ukrýt zásuvky či skříňky na nádobí a příbory,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.
Na malém prostoru bude lepší mít sporák jen se dvěma ploténkami, myčku můžete pořídit malou a úzkou, nebo stolní a pod pracovní desku lze schovat chladničku. Spotřebiče volte ideálně multifunkční a v decentních barvách - černá lednice může vypadat elegantně, ale bude dominovat celému prostoru.
Malá koupelna
Maličká koupelna, ve které bývá i toaleta, je velkou výzvou při zařizování. Velmi se vyplatí nechat si poradit u odborníků a využít prostor na maximum – zásadní je, aby se v ní šlo i pohodlně pohybovat. Pomoci by mohlo rohové umyvadlo nebo toaleta a sprchový kout bez vaničky. Skříňka na kosmetiku a nutné věci může být užší, ale od podlahy až ke stropu – nechejte si ji vyrobit na míru. Místo může ušetřit i zrcadlová skříňka nad umyvadlem, která nabízí dost úložného prostoru.