Článek
Většina z nás je ještě před lety znala nanejvýš z hollywoodských filmů, ve kterých se protagonisté ubytovali ve špičkovém hotelu. Postupně se ale boxspringové postele dostaly do domácností – mimořádně oblíbené jsou v Severní Americe, ale také ve skandinávských zemích. Pokud slyšíte termín boxspring poprvé, je to možná proto, že u nás se jim říká spíš americké nebo kontinentální postele.
Co je to boxspringová postel?
Pojmenování tohoto typu postele vychází z anglických slov box, v překladu krabice - v tomto případě se to váže k základové konstrukci podobné rámu, a springs, což jsou pružiny v rámu uložené. Jakmile tedy má postel v základu box neboli rám s pružinami, jde o typ boxspring. Zpravidla bývá složený z následujících komponentů (seřazeno odshora dolů):
- Topper – topper je vrchní matrace, která má jen několik centimetrů a pokrývá celou plochu postele, přičemž slouží také jako její ochrana. Často je z paměťové pěny, ale existují třeba gelové varianty. U skandinávských typů postelí je samozřejmostí, u amerických je někdy potřeba dokoupit.
- Nosná pružinová matrace – nosná matrace je položená na základně, tedy na rámu, a nejčastěji má jádro s taštičkovými pružinami. Jednotlivé pružiny jsou od sebe oddělené a reagují na tlak těla.
- Masivní rám s pružinami – základem postele je už samotný boxspring, tedy masivní rám s rovnoměrně rozloženými pružinami, které opět reagují na tlak, a to bodově, tedy i přesněji.
Luxusní spaní
Když přijdete do ložnice, kde je boxspringová postel, určitě upoutá vaši pozornost. Je to jednoduše špičkový kousek, který v interiéru vypadá fenomenálně. Na první pohled svádí k tomu skočit si do peřin, protože je to zkrátka ta obří super komfortní hotelová postel. To podporuje i skutečnost, že postel má vysokou ložní plochu, proto i uléhání do ní je snazší. Díky vysokému čelu je také snazší se v ní usadit. Často tak vyhovuje i lidem vyššího věku.
Každopádně nejde jen o punc luxusu, boxspringové postele často vyhovují těm, které trápí bolesti zad. Vzhledem k bodovému řešení se postel tělu dobře přizpůsobí a poskytuje optimální oporu páteře. Plus je také nulová hlučnost, postel nemá rošt, tak také nevrže, což ocení každý, kdo má lehké spaní.
Absence roštu není vždy výhoda
Absence roštu má vliv na tvrdost. Tu v tomto případě určují dva faktory – matrace a topper. Dají se sice sehnat v různých stupních tvrdosti, od úplně měkké po velmi tvrdé, pokud ale máte rádi ultra tvrdou matraci, je lepší roštová postel. S absencí roštu se pojí také nevýhoda spočívající v menší cirkulaci vzduchu, kterým není postel rovnoměrně zásobovaná. U lidí, co se více potí, to může být problém, protože matrace nezvládne vlhkost dostatečně odvádět. Na rozdíl od postelí s lamelovými rošty, které mohou být polohovatelné, to drtivá většina boxspringů neumožňuje.
Když se budete rozhodovat, zda boxspring ano, či ne, budete pravděpodobně zvažovat i další faktory, zejména náklady. Pořizovací cena je obvykle vyšší, navíc v případě opotřebení rámu ho nejde jen tak vyměnit. Pružiny jsou v něm pevně zabudované, proto budete muset koupit novou postel. V případě, že máte malý byt, také to nemusí být ideální volba, protože boxspringové postele mají větší rozměry.