Také jste se přistihli, že chodíte mezi regály s rozpustilými soškami a duhovými skleněnkami a tajně se rozplýváte nad jejich krásou? Nebojte se kýče, není to nepřítel. Zacházejte s ním ale opatrně.
Článek
Útulné bydlení a kýčovité bydlení jsou dvě rozdílené věci. „Ale, jak se říká, starožitnost je předvčerejší kýč za dnešní ceny. Tenhle kýč mám ráda,“ říká designérka Pavla Kirschner. Máte-li ale vkus, mohou jít klidně ruku v ruce. Základem je opatrnost.
Co je vlastně kýč?
Je těžké definovat kýč. Je to hodně subjektivní. Co jeden považuje za kýč, jiný vidí jako umění. Podle encyklopedií označuje v oblasti umění díla, která jsou až moc okázalá a laciná. Jsou to především napodobeniny. Nevyskytuje se jen v umění, ale i v domácnostech.
Nejvýstižnější je asi vysvětlení kýče Milana Kundery v románu Nesnesitelná lehkost bytí. Podle něj se věc stává kýčovitou tehdy, stavíme-li se k ní s pomyšlením, že je tak krásná, až nás to dojímá. A to je přesně ono. Kýč v souvislosti s bydlením je věc, která nemá jinou funkci, než že vám přijde krásná, rozkošná, ale jiný užitek nepřináší. Duplikáty slavných obrazů zakoupené ve stánku jsou kýč, sošky andílků a slonů jsou kýč…
Kýč není sprosté slovo. Ale jen v případě, že ho použijete jen jednou nebo dvakrát. Pokud vyzdobíte svou pohovku nespočtem polštářků s potiskem koťátek a štěňátek, křičíte sprosté nadávky široko do světa. A máte-li vedle toho vitrínu plnou roztomilých hrníčků s podobnými výjevy, je to stejná ostuda, jako když se s vámi pro váš slovník nechce nikdo bavit.
„Vyvarujte se obvyklých kýčů. Pokud například chcete dekorovat místnost vázou, zvolte jednu nebo dvě větší a výraznější než sbírku patnácti malých ve všech koutech,“ radí designér Jakub Vávra z V Dekor.
Může to být ale horší. Našli jsme i takové věci, vedle kterých i sádrový trpaslík vypadá jako designovka. Najdete je v článku Kýč jak bič? Našli jsme ho!.
Jak používat „laciné“ dekorace?
S trochou estetického cítění a vkusu může mít i kýč svůj užitek. Dodá šmrnc obýváku i ložnici. I mezi tímto zatracovaným zbožím se dají najít bláznivé kousky, které potěší oči, ale nesrazí styl vašeho domova do podsvětí lacinosti.
Pokud totiž do elegantně vzhlížejícího obýváku postavíte například sochu jelena se stínidlem na hlavě, bude tenhle kýč sám o sobě působit originálně. Jde o účelové nabourání konceptu. Na první pohled musí být patrné, že do bytu umísťujete tenhle prvek schválně, a ne proto, že vás jeho design rozněžní.
Jaké kýče hledat?
Až zase půjdete tou tajnou uličkou v obchodě s doplňky, zaměřte se na takové, které na první pohled doslova bijí do očí. Zářivé barvy, tvary, proporce. Budou se v pokoji skvěle vyjímat, upozorní na sebe a z kýče se stane dekorace odhalující podstatu vaší duše – kreativní, uvolněná a ztřeštěná.
Každý má doma něco kýčovitého a nehodlá se toho vzdát. Co vystavujete vy?