Článek
Samozřejmě, buřtguláš se připravuje z buřtů. Ten pravý, jediný. Ale on vlastně není jediný! Někdo do něj dává špekáčky, jiný zase klobásy, jindy se použije sladká paprika a najdou se tací, kdo preferují pálivou. Když jde o takovéto drobné nuance, nikdo se o názvu buřtguláš nehádá. Zkuste tedy být otevření i zde a nahraďte v bramborovém guláši uzeninu krůtím masem.
Postup
01.
Krůtí maso omyjte, osušte, nakrájejte ho na menší kostky, osolte a opepřete. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Brambory oloupejte, omyjte, nakrájejte na kostičky a na chvíli odložte do mísy s vodou.
02.
Ve větším hrnci rozpalte sádlo na vyšší teplotu. Na talíř nasypejte mouku a krůtí kostky v ní lehce obalte, přebytečnou mouku oklepejte. Maso dejte na rozpálený tuk a ze všech stran opečte. Opečené maso vyjměte děrovanou naběračkou a dejte na chvíli bokem.
03.
Do hrnce vsypejte cibuli, osolte, opepřete a za stálého míchání ji opečte – vařečkou přitom uvolňujte přípečky ze dna. Až začne cibule lehce zlátnout, přidejte prolisovaný česnek a také jej krátce opečte. Vraťte do hrnce maso a přidejte koření kromě majoránky, ta přijde až později. Rozmíchejte ho v horkém tuku, podlijte vodou (nebo lépe vývarem) a přiveďte k varu.
Tip: Mletá paprika se lehce spálí a zhořkne. Připravte si proto všechno koření kromě majoránky do malé mističky a vsypejte ho do rozpáleného tuku naráz. Množství pálivé papriky vylaďte podle svých chutí.
04.
Do hrnce přidejte scezené kostičky brambor a dolijte tekutinu tak, aby byly těsně pod hladinou. Pod pokličkou za občasného míchání zvolna vařte asi 20 minut, až budou brambory opravdu měkké. Těsně před dovařením přidejte majoránku.
05.
Nechte chvíli zchladnout a podávejte s dobrým chlebem. Povrch posypejte zelenými natěmi. Skvělý recept na domácí chléb najdete zde.
K buřtguláši si dejte misku kysaného zelí nebo domácí pickles. A jestli jste dostali chuť na buřtguláš ze špekáčků, poradíme vám, jak vybrat nejlepší špekáčky.