Článek
Budoár představuje ryze dámské území. Někdy se spojuje i s místem na spaní, jindy jde jen o toaletní stolek se stoličkou v rohu ložnice.
Jeden pokoj
Hlavní výhoda budoáru? Bydlení si zpravidla zařizujete tak, aby vyhovovalo oběma partnerům, kdežto budoár může být zařízený čistě podle vašeho vkusu. Designérka Eva Stalder říká, že pokud to prostory umožňují a máte pro sebe celou místnost, neměly by v ní chybět:
- toaletní stolek se zrcadlem,
- velké zrcadlo na zobrazení celé postavy,
- psací stůl, případně kout pro šicí stroj nebo jiné hobby,
- šatní skříně,
- knihovna,
- posezení pro návštěvy i na odpočinek (nebo alespoň pohodlné křeslo).
Něco navíc
Mezi další typické doplňky patří paraván a krejčovská panna. Paraván v moderně laděném pokoji může nahradit sestava polic, která rovněž dělí prostor (například pracovní kout od místa na posezení) a kam by se velká krejčovská panna nevešla, tam se volí její miniatury (stojánek na šperky). Dále použijte věci, jež jsou vám milé.
Někdy se partneři domluví, a každý má svůj pokoj. Pak se do budoáru dává také postel. Z praktického hlediska je vhodné, když tato místnost navazuje na ložnici partnera.
Budoár v malém
Soukromý kout si ale můžete vytvořit téměř všude, nejčastěji v ložnici. Je to logické, tady jdete večer spát a ráno vstáváte. A hned můžete mrknout do zrcadla na toaletním stolku, rozčesat si vlasy…
Na stolečku se vystavují parfémy a kosmetika, měl by tedy být buď vzdálený od okna, nebo omezte přístup slunečních paprsků dobrým stíněním. Kde není místo ani na toaletku, soukromý koutek se dá řešit například policemi a zrcadlem, ostatně kosmetika nepotřebuje extra hluboký úložný prostor. V ložnicích, jež jsou úzké, nahradí stoličku postel.
Jde to i jinde
Kosmetický koutek můžete mít také v koupelně (samostatný, dobře nasvícený, se zrcadlem a nejlépe i se stoličkou). „Podotkla bych jen, že zásadní je kosmetické přípravky vystavit – když je uložíte do koupelnové skříňky, už se nebavíme o budoáru,“ vysvětluje Eva Stalder.
Další místo nabízí pracovna; třeba ji máte s partnerem nebo jde jen o pracovní stůl. Přizpůsobte si ho: na jedné straně bude počítač, na druhé zrcadlo. Vhodný je tedy užší a delší provedení. Ani v chodbě nebo hale není vyloučené zařízení mini budoáru, vyřešíte-li osvětlení. A jde to také v obýváku: „budoárem" se může stát pohodlné křeslo, od okolního vybavení oddělené (nejen) paravánem.
Zrcadlo 3x jinak
Zrcadlo je nejpraktičtější nasvítit z obou stran, aby byla tvář při líčení rovnoměrně osvětlená. „Horní nasvícení vytváří kruhy pod očima. Teoreticky je vhodné umístit zrcadlo co nejblíže k oknu, ale protože často slouží i večer, třeba když se chystáte na party, stejně potřebujete kvalitní umělé osvětlení,“ uvádí Eva Stalder. Praktické je také stolní zvětšující zrcadlo. A to třetí? Velké zrcadlo, v němž se uvidíte od hlavy až k patě.
Pro budoáry je typické stojanové, jež dá i složit, a když se k vám nevejde, pak nástěnné. Nezabírá místo a spolehlivě zvětší prostor.
Jaké má rozměry vaše největší zrcadlo v bytě?