Článek
Při nákupu se řiďte hlavně svými potřebami a zvolený kousek si vyzkoušejte na vlastní pozadí. Kromě toho, jak pohodlnost křesla ohodnotí vaše vlastní tělo, ale vybírejte i podle dalších kritérií:
Podle (ne)nápadnosti
Nejčastěji se jedno či dvě křesla používají jako doplněk k sedací soupravě. Buď z ní vycházejí, jak tvarem, tak materiály, což je vhodné, když chcete nenápadný prvek. Třeba proto, že máte malý obývák a tímto řešením se opticky zvětší.
„Nebo jde o kontrastní kus nábytku, jehož úkolem je přitáhnout na sebe pozornost. Ideální pro místnost zařízenou v neutrálních barvách, která potřebuje trochu ,zvednout´, nebo pro větší prostory,“ uvádí architektka Miroslava Karasová ze studia MK arch. Pak je lepší zvolit výraznou barvu či i více barev, případně efekt patchworku. Dodržujte zásadu, že barva křesla či ta, která na něm převažuje, by měla najít uplatnění i na interiérových doplňcích v dané místnosti.
Čemu má sloužit
Tradiční křeslo rozšiřuje sedací prostor. Nebo si můžete vybrat i rozkládací, sloužící občasnému přespání návštěv. Či polokřeslo, takzvané židlové křeslo, které vypadá podobně jako židle, jen je doplněné jednoduchými područkami. „Pokud si chcete užít opravdu komfortní sezení, sáhněte po variantách čalounění s taštičkovými pružinami. Jedná se o systém, který se používá i u ortopedických matrací,“ upřesňuje Anna Handlová ze společnosti TON.
Křeslo ve stylu ušák bývá vyhraněné pro konkrétního člena rodiny, a protože slouží odpočinku, je lepší umístit ho mimo tradiční sedací prostor nebo do ložnice. Relaxační funkci má i houpací křeslo. V dětském pokoji a u mladých lidí boduje křeslo závěsné – u něj jen pozor na to, že jde o rozměrný a dominantní prvek. Používá se tam, kde se nepředpokládá častá změna dispozičního uspořádání.
Kromě funkce je důležitý věk uživatelů. Například starší generace potřebuje vyšší sed, aby se jí z křesla snáze vstávalo, k pohodlí přispívají polohovací područky či posuvné opěradlo.
Ideál neexistuje
„Striktní pravidla pro poměry jednotlivých částí křesla neplatí všeobecně. Více dejte na to, co se vám už dříve osvědčilo, přičemž každému je pohodlné něco jiného. I proto klientům říkám, aby si ho vyzkoušeli v prodejně,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová.
A doplňuje, že křeslo určené hlavně pro relaxaci má být měkčí a pohodlnější a ani nemusí disponovat opěrkami rukou. Do této skupiny lze zařadit rovněž sedací vaky. Kdežto „čtenářské“ křeslo by mělo poskytnout oporu celého těla, aby se vám v něm příjemně sedělo i několik hodin. Většinou má opěrky rukou a tomu přizpůsobenou výšku sedáku a vysokou zádovou opěrku.
Mnohá křesla jsou čalouněná, u potahových látek převažuje zájem o takzvané protišpinivé úpravy. Například tkanina s technologií Aquaclean zabraňuje pronikání nečistot do látky a skvrny lze snáze čistit.
Alternativní řešení
Když se do obýváku nevejdou klasická křesla nebo by pohledově překážela (sledování televize či výhledu do kuchyně), zkuste méně dominantní taburet. „Různé velikosti předznamenávají účel použití. Může jít o menší ,bobíky´ na příležitostné posezení či odložení nohou, nebo jsou delší, čímž umožňují pohodlné ležení na sedačce a hlavně je možné sedačku více přizpůsobovat situaci. Třeba když dorazí návštěva, ze sedačky tvaru L vytvoříte tvar U,“ vysvětluje Miroslava Karasová. K dostání jsou i taburety ve tvaru, který odpovídá sedačce, a když ho přisunete k posezení, vznikne prostor na přespání.
Další alternativu nabízí pufy, hodně oblíbené jsou pletené. Krásně zateplí interiér, dají se barevně sladit s ostatními doplňky a představují ideální řešení pro obývák nebo dětský pokoj. A navíc se s nimi snadno manipuluje.
Co je pro vás důležitější – pohodlí, nebo design křesla?