Článek
Vypadají na pohled podobně a rozdíl v jejich ceně jde až do tisíců. Mluvíme o brýlích z optiky a o těch, které najdete na stojanech v obchodním domě, v prodejně levných knih, ale i v drogerii nebo u stánku na tržišti. Zajímá vás, zda je opravdu nutné utrácet za brýle stovky korun – a na druhé straně, co riskujete, pokud do nich neinvestujete ani stovku?
Nejdřív k lékaři
Lidé, kteří si kupují brýle na čtení v obchodě, jsou většinou ti, kteří už hůř vidí, ale zatím nešli k očnímu lékaři. Netuší tedy, kolik potřebují dioptrií, a brýle si zkouší podle toho, jak přes ně v tu chvíli uvidí. „Nevěnují pozornost tomu, že možná na jedno oko nevidí tak dobře. Netuší, že třeba potřebují pro každé oko jiné dioptrie a o dalších vadách, jako je astigmatismus, vůbec nemluvě,“ vysvětluje Bc. Adéla Maroszová, optometristka Grand Optical.
Kupované univerzální čtecí brýle mají základní dioptrie ve škále zhruba od 0,5 do 4,5 – někdy odstupňované po 0,25 dioptrie. Vždy jsou ale pro obě oči stejné. Pokud byste tedy potřebovali různou sílu pro každé oko, v supermarketu ani u stánku je neseženete.
To, že nenabízejí možnost volby rozdílných dioptrií pro každé oko, je v případě „univerzálních“ čtecích brýlí problém. „Důležitá je i centrace brýlí. Aby byly opravdu korekční pomůckou, musí být přesně vycentrovány – ohnisko čočky musí odpovídat ohnisku vašeho oka. To u brýlí ze supermarketu samozřejmě není, jsou vyráběny pro všechny stejně,“ dodává Adéla Maroszová.
Když často používáte brýle s jiným ohniskem, než potřebujete, můžete si způsobit šilhání, bolesti hlavy, rychlejší únavu a podrážděnost.
Jak se liší materiálem?
Odlišnost cen samozřejmě odpovídá rozdílu v kvalitě použitého materiálu. Čtecí brýle od stánku či z obchodního domu jsou osazené obyčejnými plastovými brýlovými čočkami, které nemají žádnou povrchovou úpravu. „Nejsou tvrzené, takže se rychle poškrábou, nemají antireflexní vrstvu, která například redukuje odlesky a zlepšuje vidění při práci na počítači a podobně,“ vysvětluje optometristka.
„Navíc málokterý optik vám takové brýle opraví nebo upraví, pokud až doma zjistíte, že vás vlastně někde tlačí nebo nesedí – nekvalitní plasty a kovy totiž při sebemenší snaze o úpravu praskají,“ varuje Adéla Maroszová.
Nevýhodou levných brýlí je i poměrně omezený výběr obrouček – i když ty jsou často důvodem, proč si je kupují ženy a mladší lidé – díky nízké ceně si pořizují brýle v mnoha barevných variantách a nosí je sladěné s oblečením. Musejí ale počítat s tím, že jim prostě dlouho nevydrží.
Nakupovali jsme za vás
Obešli jsme pár stánků a obchodů a našli pro vás čtyři levné modely brýlí. Jejich kvalitu, pravdivost údaje o počtu dioptrií a nastavení centrace jsme nechali prověřit optičku Kristinu Konětopskou z Gufo optik.
Čtecí brýle, Rosmann, 199 Kč
Komentář optičky: „Deklarují +1, kterou také mají. Rozteč čili centrace je 63 milimetrů, což je relativně průměrná hodnota. Mají odpružené stranice, ale jsou vyrobené z ceně odpovídajících, tedy nepříliš kvalitních materiálů – a to jak obruby, tak i čočky.“
Brýle černo-zelené, tržnice, cena 29 Kč
Komentář optičky: „Ačkoli na obalu bylo uvedeno, že mají +0,5 dioptrie, naměřila jsem +3/4 dioptrie. Není to rozdíl, který by očím zásadně vadil. Horší je opravdu vysoká hodnota centrace – tedy 70 milimetrů, která vyhoví skutečně málokomu."
Brýle fialové, vietnamský obchod, cena 39 Kč
Komentář optičky:„Deklarovaných +0,5 dioptrie jsem opravdu naměřila. Centrace je 65 milimetrů, tedy relativně průměrná. Kvalita obrouček je skutečně nízká, již během měření odpadla jedna stranice.“
Brýle červené v pouzdře, Levné knihy, cena 39 Kč
Komentář optičky:„Už při manipulaci s brýlemi je znát, jak je použitý materiál obrub měkký, a úplně se bojíte, že se vám rozpadnou v ruce. +2,5 dioptrie odpovídá, centrace je 65 milimetrů, tedy průměrná.“
Koupit, nebo nekoupit?
Jednoznačný verdikt, zda si takové brýle pořídit či nikoli, je na vás. „Pokud je důvodem cena, pak mohou specializované obchody s optikou nabídnout obroučky, které hradí pojišťovna, a včetně skel byste do nich investovali asi pasesát korun. Sice nebudou mít tak líbivé tvary, ale vaše oči budou v bezpečí," říká Kristina Konětopská.
Někteří oční lékaři jsou k levným brýlím smířlivější, pokud je použijete jako nouzové řešení – do kapsy do obchodního domu, když potřebujete jen na minutu přečíst jízdní řád nebo přebal zboží v obchodě. „Rozhodně nedoporučuji nákup bez toho, abyste absolvovali vyšetření, které určí počet dioptrií. Alespoň v tomhle mějte jistotu," uzavírá Kristina Konětopská.
Koupili jste si někdy brýle v tržnici nebo v obchodním domě? Napište nám své zkušenosti!