Článek
Téma „jak docílit chladného odstínu vlasů“ neřeší jen blondýnky nebo majitelky šedivých vlasů, nevyhýbá se ani brunetkám. Nechápejte nás špatně – měděné odlesky nejsou vůbec špatné a mohou vypadat krásně. Ale jak už to tak bývá, většinou toužíme po tom, co nemáme. Jak tedy docílit na tmavých vlasech studených odstínů bez zlatavých tónů?
Měděné odlesky
Nejprve trochu teorie: za barvou vlasů stojí pigment melanin, který se vyskytuje ve vlasové kůře. Jsou ho dva druhy, eumelanin určuje, jak budou vlasy tmavé, feomelanin více odráží světlo a rozhoduje právě o odstínu, zda budou vlasy žluté nebo měděné. Čím více feomelaninu vlasy obsahují, tím jsou červenější. Vlasy obsahují oba dva pigmenty a jejich poměr a rozložení rozhodnou o výsledné barvě.
Pokud máte přirozeně teplou barvu vlasů, bude se vám hnědé barvy bez měděných odlesků dosahovat trochu obtížněji. „Otázka spíš zní, jak dlouho vám to vydrží,“ říká kadeřník Libor Smrž ze salonu Hair We Are. Když se necháte v kadeřnictví obarvit na čokoládově hnědou, po vyfoukání v salonu bude barva podle vašich představ. Postupně ale vymýváním začnou vystupovat měděné a zlatavé pigmenty, a to především na slunci.
Proč se tak děje? „Jednoduše se dá říct, že když barvíte permanentní barvou na vlasy, tak v první fázi barvení se vlas trochu otevírá, aby se mohl pigment uložit do vlasu. Když se pak pigmenty postupně vymývají, tak se většinou více objevuje zlatý nebo měděný tón,“ vysvětluje kadeřník Martin Loužecký z Hairthusiast. Pokud se tedy rozhodnete pro permanentní barvu, je to v podstatě neustálý boj s teplými tóny.
Zkuste semipermanentní barvy
Variantou ke klasickým barvám jsou pak semipermanentní barvy, tedy ty mezi trvalou barvou a přelivem. Ty vlasy nenarušují ani nezesvětlují, jen „obalují“. Při vymývání pak zůstává váš přirozený pigment. „Vymývají se navíc postupně, tudíž nebude docházet k tak viditelné změně barvy a přechod mezi vaší barvou a barveným vlasem bude přirozenější,“ radí Martin Loužecký. Pokud vás tedy netrápí ve velkém šediny, zkuste tuto barvu.
Svému kadeřníkovi tedy vždy dobře vysvětlete, jaký odstín požadujete. Jedině on vám dokáže říct, zda jsou pro vás studené tóny utopie, nebo se o ně můžete pokoušet. Výsledek vždy záleží jeho možnostech a vašich konkrétních vlasech a představách.
Domácí péče alfou a omegou
Doma pak používejte produkty pro barvené vlasy, nejlépe přímo na hnědé. Ty totiž obsahují hnědé barvivo a to vám zaručí, že odstín vydrží delší dobu podle vašich představ. „Pokud se stane, že barva začne prosvítat a reznout, je dobré použít pigmentující masku ve studeném hnědém odstínu, třeba jednou za deset dní. Barva tak vydrží déle studená,“ radí Libor Smrž.
Pozor na vodu
Za měděnými tóny může být také tvrdá voda, kterou si vlasy myjete. „Způsobí nejen suché vlasy, ale i nežádoucí měděné odstíny,“ podotýká Libor Smrž. Jak to napravit? „Můžete si nainstalovat filtr na vodu nebo si nechat v kadeřnictví udělat speciální očišťovací procedury, které vlasy od nánosů minerálů vyčistí.“