Článek
Prosklené dveře, které vedou z interiéru do exteriéru, se dnes často realizují ve větších formátech, než tomu bylo v minulosti. Důvod je jasný – čím větší bude skleněná plocha, tím více přirozeného světla dostanete domů. V čem se tyto dveře mezi sebou liší?
Klasické otevírání
Známé balkonové dveře se označují také jako výklopně-otevírací (výklopně-otočné). Jde o tradiční řešení, kdy se dveře zpravidla napojují na okenní rám, a lze si vybrat, zda je budete otevírat směrem dovnitř, nebo ven. Většinou mají jedno křídlo, u některých profilů lze volit i dvoukřídlé provedení. Je třeba počítat s volným prostorem před nimi.
Posuvy s „větračkou“
Další typy otevírání nabízejí různé formy posuvů. Dveře sklopně-posuvné (označují se i jako sklopně-odsuvné) se kombinují s napevno instalovaným velkoformátovým oknem. „Fungují tak, že nejprve je přitáhnete k sobě, směrem do interiéru, a pak je odsunete po kolejnicích stranou. Tím se zasunou za pevně zasklené okno,“ vysvětluje Miroslav Culka ze společnosti Dafe-plast. Kolejnice jsou v rámu, který je společný jak pro dveře, tak pro okno.
Nahoru, a pak do strany
Zdvižně-posuvné dveře se nejprve lehce nadzvednou a potom posunou do strany po svých kolejnicích (vodících lištách), opět za původně sousedící velkoformátové okno. Tyto dveře se používají hlavně tam, kde chcete opravdu velkorysé prosklené plochy. A ač se to nezdá, velice snadno se s nimi manipuluje, jde o nejkomfortnější řešení. „Nadzvednou se pouhým otočením kliky – samy,“ uvádí Zora Stupňánková ze společnosti Slavona.
Elegantní harmonika
Posuvně-skládacím dveřím se lidově říká harmonika. „Předností tohoto systému je, že výhled a přístup do exteriéru nic neruší. Jednotlivé dveřní díly je možné shrnout jako harmoniku a po vodicích kolejnicích odsunout stranou,“ uvádí Ondřej Fridrich ze společnosti Inoutic. Nabízejí se s různým počtem křídel, jež se dají shrnovat buď na jednu stranu, či současně na obě strany.
Jak můžou být velké
Velikost jednotlivých typů balkonových a terasových dveří ovlivňuje více faktorů, například včetně způsobu otevírání, použitých profilů a kování. Miroslav Culka uvádí následující orientační příklady (šířka x výška):
- balkonové neboli výklopně-otevírací: až do 140 x 260 cm,
- posuvně-skládací: až do 600 x 240 cm,
- sklopně-posuvné: až do 160 x 250 cm,
- zdvižně-posuvné: až po 600 x 260 cm.
Jde to i bez bariér?
Abyste se dostali z interiéru do exteriéru, někdy je třeba trochu výše zvednout nohu. Například balkonové dveře mívají dole rám, který je vysoký asi 7 cm. Ale dnes už se nabízejí i v provedení s nízkým prahem, do 2 cm.
„Posuvně-skládací dveře se vnímají jako bezbariérové, stačí překročit kolejnici v rámu, i když u nich existuje i varianta s rámem vysokým 7 cm. U sklopně-posuvných dveří nad podlahu vystupuje zhruba 7 cm vysoký rám, ale i zde se objevuje varianta s nízkým prahem. A zdvižně-posuvné jsou díky své konstrukci bezbariérové,“ podotýká Miroslav Culka.
Právě s ohledem na mnoho možností řešení (včetně volby dvojskla či trojskla, otázky zabezpečení nebo komfortního elektronického ovládání místo manuálního) nelze obecně vyčíslit, na kolik vás můžou prosklené dveře vyjít. Obecně platí snad jen to, že cena tradičních balkonových dveří se pohybuje v řádech tisíců a cena posuvných dveří v řádech desetitisíců.
Jak by se vám líbily velkoformátové prosklené dveře?