Článek
V redakci sice milujeme indickou kuchyni, ale co si budeme povídat, připravit ji doma autenticky a bez použití superexotických ingrediencí není vždy snadné, a chodit pořád do restaurace se taky zrovna nevyplatí. Proto jsme se rozhodli podívat se na zoubek jednomu z nejoblíbenějších receptů, máslovému kuřeti s vláčným naanem (chlebovou plackou) a hustou voňavou omáčkou.
Recept jsem pro vás vypilovala tak, že nejenže se zaručeně povede, ale ani na něj nebudete potřebovat žádné nedostupné suroviny. Garam masalu, kurkumu a římský kmín koupíte ve větších supermarketech i mnoha internetových obchodech a v případě nouze si vystačíte i jen s kari, skořicí, česnekem a zázvorem. Takže žádné výmluvy a hurá do vaření!
Indické máslové kuře s domácím naanem
Na 4 porce potřebujete: 500 g kuřecích prsou, ½ hrnku hustého bílého jogurtu (řecký nebo smetanový), lžíci citronové nebo limetové šťávy, 2 lžičky garam masaly, lžičku kurkumy, lžičku mletého římského kmínu, stroužek česneku, ½ lžičky sekaného čerstvého zázvoru, lžičku soli, 2 lžíce másla
Na omáčku: 2 lžíce másla, 2 cibule, 4 stroužky česneku, lžíci sekaného čerstvého zázvoru, lžičku římského kmínu, 1 svitek skořice, chilli papričku (lze vynechat), sůl, plechovku drcených rajčat, 3 lžíce mandlí nebo kešu, malý rajčatový protlak (70 g), 200 ml šlehačky, citron nebo limetu, čerstvý koriandr
Na chlebové placky: ½ hrnku vlažné vody, lžičku cukru krupice, 2 lžičky sušeného droždí, 3,5 hrnku hladké mouky, 1,5 lžičky soli, hrnek hustého jogurtu (řecký nebo smetanový), mouku na vyválení, 2 lžíce másla, stroužek česneku, čerstvý koriandr
Postup: Nejprve alespoň na 30 minut, ale klidně i přes noc, naložte maso: pokrájejte je na kousky o velikosti sousta a promíchejte s jogurtem, citronovou šťávou, garam masalou, kurkumou, římským kmínem, nasekaným česnekem a zázvorem a solí.
Poté se pusťte do přípravy těsta na placky. Droždí a cukr rozmíchejte ve vlažné vodě a přidejte k mouce, soli a jogurtu. V ruce nebo mixéru pak vypracujte hladké těsto, do kterého v případě potřeby přidejte ještě trochu mouky či vody, a nechte ho přikryté utěrkou asi hodinu v teple kynout. Poté těsto rozdělte na 8–12 částí, každou vyválejte na tenkou placku (pokud je třeba, podsypte je moukou) a zprudka nasucho z obou stran opečte, až na povrchu vzniknou tmavé puchýřky. Hotové placky přikryjte utěrkou.
Před podáváním je můžete ještě potřít rozpuštěným máslem s nasekaným česnekem a koriandrem.
Mezitím, co kyne těsto, si uvařte omáčku: najemno pokrájenou cibuli nechte zesklovatět na rozpuštěném másle, přidejte římský kmín, skořici, nasekaný česnek, chilli a zázvor a ještě chvíli opékejte. Zalejte rajčaty a 300 ml vody, osolte a dejte vařit. Po 15 minutách přidejte kešu a vařte dalších 15 minut.
Mezitím na jiné pánvi na másle opečte maso. Z omáčky vyndejte skořici, tyčovým mixérem ji rozmixujte dohladka a vmíchejte smetanu a protlak. Dochuťte citronovou šťávou, vmíchejte kuře a nechte ještě chvíli prohřát. Podávejte s naanem či vařenou rýží basmati a čerstvým koriandrem, pokud ho máte rádi.
- Práci i čas si usnadníte tím, že kuře uvaříte přímo v omáčce – po rozmixování jednoduše přidejte naložené kousky a ještě asi 15 minut povařte. Další možnost je maso nasucho ogrilovat v troubě.
- Použít můžete i maso s kostmi a kůží, bude tak ještě šťavnatější. Hodí se paličky i horní či dolní stehna.
- Jednodušší nekynutou variantu placek najdete v receptu na dýňové kari s červenou čočkou.
- Nezoufejte, pokud neseženete všechno koření – jeho složení se liší region od regionu a použít můžete i kardamom, hřebíček či mletý koriandr.
Vaříte také nějakou variaci na indickou kuchyni, nebo se raději držíte českých receptů?