Článek
Právě v zimě dochází ke spojení mnoha pro vlasy neblahých faktorů: nízké venkovní teploty a s tím spojené neustálé tření s čepicemi, přetopené místnosti, které pokožku hlavy přesušují, a také nedostatek vitaminů a minerálů, jímž organismus všeobecně v zimě trpí. Není divu, že jsou pak najednou vaše prameny zplihlé, lámavé a u někoho mastné u kořínků. Nebo se naopak objeví lupy a pokožka hlavy začne svědit.
Začněte s vodou, jídlem a masáží
Jestli se nejedná o vážnější zdravotní problém, který by bylo vhodné konzultovat s dermatologem či trichologem, tak všechny výše vyjmenované neduhy lze napravit jednoduše: změňte svoje pečující návyky. Začněte od těch nejbanálnějších a nejjednodušších kroků: pijte více čisté vody a přijímejte více vitaminů – ať už vylepšením jídelníčku, nebo komplexem speciálních doplňků stravy. A k tomu přidejte pravidelnou masáž hlavy. Prokrví vlasovou pokožku a pomůže zlepšit výživu vlasových folikulů.
Vybírejte kvalitní pomocníky
Frekvence mytí vlasů je zcela individuální. V zimě se ale nosí čepice, a proto se mohou snadněji mastit kořínky a rychleji mizet objem. To pak leckoho nutí mýt si vlasy každý den nebo obden, což obnáší i častější sušení, narovnávání, nebo naopak natáčení pramenů. Všechny tyto úkony vlasy samozřejmě zatěžují, ale se správnými pomůckami mnohem méně, než si možná myslíte. Technologie stylingových pomocníků se stále zlepšují a péče o zdraví vlasů je u nich dnes už na prvním místě.
„O perfektní účes jako ze salonu a s maximální péčí o zdraví všech typů vlasů se postarají exkluzivní produkty – například kulmy a žehličky, které mají povrch s kašmírovým keratinem a arganovým olejem. Intenzivní ionizace fénů či rotační kulmy jsou základem krásy vlasů, plných lesku a vitality. Kvalitní pečující produkty jsou důležité zejména v zimních měsících,“ upřesňuje Pavlína Vacková, produktová manažerka značky Rowenta.
Při výběru žehliček na vlasy hledejte kousky s keramickým, teflonovým, turmalínovým nebo titanovým povrchem a vyhněte se kovu – není k vlasům vůbec šetrný a pravděpodobně je zničí. U fénu je zas důležité, aby měl možnost regulace teploty a ionizátor – ten horký vzduch vycházející z fénu hydratuje a nedopustí přesušení pramenů. Díky tomu budou vlasy také krásně lesklé a hladké, protože ionizátor bojuje se statickou elektřinou.
Střídání stráží
Pečující produkty, do kterých jste se v létě tolik zamilovaly, bohužel nyní budete muset opustit – v zimě vlasům vyhovovat asi nebudou. Je to stejné jako s pleťovým krémem, nepoužíváte přece jeden a ten samý prostředek v dusném horku i v mrazech. Šampon by měl být maximálně šetrný a nejlépe s minimálním množstvím „chemických“ přísad, bez parabenů, silikonů a barviv, s neutrální úrovní pH a přírodními rostlinnými ingrediencemi. Stejné požadavky pak mějte i na kondicionéry a balzámy.
Pravidelné rozmazlování
Jednou nebo dvakrát týdně vlasům dopřejte intenzivní hydratační nebo výživnou masku. Můžete používat samotné oleje (mandlový, kokosový, arganový, bodlákový) nebo produkty, jejichž složení je obohacené o vitaminy B1, B5, B6, proteiny, aminokyseliny i lipidy. Efekt takových masek umocníte teplým zábalem. Kromě viditelného zlepšení samotného vlasu po celé jeho délce tak předejdete i tvorbě lupů – často vznikají v důsledku přesušení pokožky hlavy.
Bezoplachová péče
Doplňující výživu a ochranu zajistíte spreji, které se aplikují na vlhké i suché vlasy a už se neoplachují. Některé chrání prameny před teplem fénu a žehličky, jiné vaši hřívu uhladí, zkrotí a usměrní, případně poskytnou další vitaminy a minerály, které vylepší strukturu vlasu. „Pokud trpíte na suché a lámavé konečky, využijte sílu speciálních olejů. Nanášejte jen minimální množství do délek a uvidíte, že za pár týdnů budou vlasy jako proměněné,“ radí hair stylistka a vizážistka Kateřina Krobová. Jen pozor: když olejíčku nanesete moc, prameny tím zatížíte a obličej vám budou rámovat mastné „rampouchy“.
Jak se o své vlasy staráte v zimě vy?