Článek
Nechceme, aby to vypadalo, že jim nějak straníme, ale tady není opravdu co vytýkat. Jestli si pohráváte s myšlenkou rozšířit svou sbírku bot, doporučujeme se zaměřit právě na tento typ obuvi. Setkat se můžete i s cizojazyčným termínem „mules“ – neznačí nic jiného než právě nazouváky, tedy boty s volnou patou. A ty mají hodně dlouhou historii: nosily se už ve starověkém Římě, kdy v nich chodili senátoři a vyšší úředníci. Od šestnáctého do devatenáctého století potom nazouváky patřily k domácí obuvi a často doplňovaly dlouhé a volné oděvy.
Pečlivý výběr je základ
Přestože seženete i varianty na podpatku, drtivá většina nazouváků je jen mírně vyvýšená v oblasti paty, což při chůzi určitě oceníte. Odmítáte-li chodit v botách, které nejsou jako bačkůrky, doporučujeme si připlatit za koženou stélku. Nazouváky pokaždé důsledně zkoušejte a ne, nestačí, že si je jen obujete. Vždy se v nich po obchodě alespoň párkrát projděte! Jednotlivé páry jsou různě střižené a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že zatímco u jedněch máte pocit, že vám z nohy každou chvíli sklouznou, u druhých ho mít vůbec nemusíte. Máte-li proto za sebou podobnou negativní zkušenost, určitě to s nimi nevzdávejte – a zkrátka zkuste jiný pár.
Nedržte se při zdi
Nezaměřujte se jen na jednobarevné kusy, kterými podle vás „nic nezkazíte“. V jarních kolekcích najdete nádherné hravé páry a byla by škoda je nechat v obchodě. Už dávno neplatí, že boty musejí barevně ladit, klidně proto celek rozbijte nazouváky, které jsou ostře růžové nebo je zdobí květinová výšivka či metalický odlesk. A k čemu je můžete nosit? Úplně ke všemu. A touto odpovědí vás nijak nechceme odbýt. Nazouváky se hodí k džínám, širším kalhotám, overalu, všem typům sukní, šatům i šortkám. Tak si pojďte (před)vybrat!
Barvy, potisky, výšivky a spol.
Líbí se vám nazouváky? Který pár byste si vybraly?