Článek
Italové používají do základu omáček obvykle řapíkatý celer – když vám chutná, udělejte to i vy. Já mám v omáčkách, do kterých přidávám rajčata, raději klasický bulvový celer. Myslím, že víc prohloubí jejich chuť a dodá jim „masový“ nádech.
Postup
01.
Všechnu kořenovou zeleninu omyjte a oloupejte a nakrájejte ji na opravdu drobné kostičky (nemusíte ji vážit, vezměte jednu středně velkou mrkev, menší petržel a celeru přibližně tolik, kolik mrkve).
MÁTE RADĚJI TRADIČNÍ OMÁČKU S MASEM?
02.
Ve větším kastrolu rozpalte olej na středně vysokou teplotu, vsypte zeleninu, osolte ji a za stálého míchání restujte, až se krásně rozvoní a mrkev pustí barvu, potrvá to asi 5 minut. Poté přidejte jeden prolisovaný stroužek česneku a rajčatový protlak a krátce je v základu promíchejte. Hrnec částečně stáhněte z ohně, vsypte mletou papriku, rychle ji rozmíchejte v horkém tuku, podlijte zeleninovým vývarem a vraťte na oheň.
03.
Čočku propláchněte na sítku vodou a přidejte do hrnce. Přidejte také rajčatové pyré, bobkový list, nové koření a cukr. Promíchejte, přiveďte k varu a poté stáhněte plamen na velmi mírný a zvolna vařte za občasného míchání asi 20 minut (podle potřeby můžete přilít trochu vývaru), ke konci míchejte častěji.
ČERVENÁ ČOČKA JE VYNIKAJÍCÍ SUROVINA!
04.
Až bude čočka úplně měkká a téměř rozvařená (trvá to opravdu přibližně 20 minut) a omáčka díky tomu krásně zhoustne, přidejte ještě prolisovaný stroužek česneku (nebo i dva), už jenom krátce prohřejte a podávejte s těstovinami a špetkou parmazánu.
Tip: Tahle omáčka chutná výborně i s rýží.
Chcete zkusit i jiné klasické recepty na špagety? Dejte si špagety Alfredo s kuřecím masem nebo nejlepší špagety carbonara. Anebo ochutnáte špagety cortoreggio s mletým masem?