Článek
Jak jste se dnes vyspali? Dorůžova? Pokud ne, příčinou může být špatná postel či matrace a také nesprávně zvolený rošt. Při koupi postele se často klade větší důraz na výběr matrace – jestli ale chcete, aby dobře plnila svou funkci, resp. abyste z ní vytěžili její potenciál, musí ležet na správně zvoleném roštu. Obecné pravidlo říká, že zatímco matraci byste měli přibližně po deseti letech vyměnit, kvalitní rošt může sloužit několik desetiletí.
Správná dvojka
Rošt a matrace představují nerozlučnou dvojici: rošt od matrace přebírá zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Přitom velmi záleží na její tloušťce – ta silnější dokáže většinu váhy rozprostřít sama, je-li ale tenčí než sedm centimetrů, roste význam roštu. Rošt také zajišťuje odvětrávání – v případě pevných podkladů vzniká v matraci ideální prostředí pro roztoče a plísně.
Rošty rozdělujeme na pevné laťkové a složené z pružných lamel. Na pevné patří pěnové matrace s vyšším jádrem nebo matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami – u těch je mimořádně důležité, aby mezery mezi laťkami nebyly větší než šest centimetrů, jinak by mohlo docházet k deformaci matrace.
Statický, nebo polohovatelný
Rozdíly jsou i mezi lamelovými rošty: mohou být pevné, polohovací či elektrické. „Při výběru se zaměřte na počet lamel a jejich uložení. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 pružných lamel,“ uvádí spánkový odborník Ondřej Bacík ze sítě prodejen ProSpánek.
Rozhodnete-li se pro rošt polohovací, doporučuje odborník polohování motorem: „Oceníte pohodlné dosažení požadovaného sklonu a matraci můžete navíc ovládat přímo z postele. Matraci vybírejte společně s roštem, a to nejlépe ve specializované prodejně, kde si můžete zvolenou kombinaci rovnou vyzkoušet. Pozor na obyčejné pružinové matrace, které rozhodně nejsou vhodné na polohovatelné rošty,“ dodává odborník.
Že je náležitá kombinace roštu a matrace zcela zásadní, potvrzuje i Viktor Willant z Centra zdravého spánku: „Ať už si polohovací rošt pořídíte kvůli vyššímu komfortu, či kvůli zdraví, doporučuji se dobře u prodejce či v popisu výrobku informovat, zda vybraná matrace může být na polohovací rošt umístěna. Následné případné reklamace totiž nemusejí být uznány.“
A co všechno musíte při výběru zohlednit? Svoji hmotnost, zvyky (jestliže si před spaním rádi čtete, je pro vás polohovatelný rošt jako dělaný) i zdravotní stav (např. potíže se zády). Důležité také je, kolik jste ochotni do roštu investovat – s tím totiž může souviset i pořízení vhodné matrace.
Zdraví, nebo „jen“ pohodlí?
Možnost dát si hlavu pěkně do výše a pohodlně si číst nebo si vyvýšit nohy ztěžklé po celodenním chození je určitě mimořádně komfortní. Ale stojí to za to i kvůli zdraví? „Řada klientů si pořizuje polohovací rošty a s tím spojené matrace pouze z důvodu pohodlí. Po čase však sami poznají, že polohování značně ulevilo jejich zádům a zmizely také další zdravotní obtíže. Pokud se tedy potýkáte se zdravotními problémy, může být polohovací spací systém jedním z řešení,“ vysvětluje Viktor Willant.
A Ondřej Bacík dodává: „Správné nastavení matrace snižuje zatížení svalových skupin a bederní páteře, přispívá k rychlejší regeneraci, usnadňuje cirkulaci krevního oběhu, což se projeví v lepším fungování kardiovaskulárního a dýchacího systému. Polohovací matrace, respektive rošt tedy vede ke kvalitnějšímu a plnohodnotnému odpočinku.“
VÍCE INFORMACÍ O ZDRAVÉM SPÁNKU
A jak a na čem spíte vy? Dopřáli jste si polohovatelný rošt a kvalitní matraci?