Článek
Kuří oko vypadá jako mozol, který umí být pěkně bolestivý. Nejde jen o povrchový estetický problém: jedná se o otlak, který prorůstá hluboko až k nervům a ke kosti a vyvolává bolest při chůzi. Zbavit se ho naštěstí lze celkem snadno, ale ještě lepší je podobným problémům předcházet.
Jak vypadá kuří oko
Nejčastěji můžete kuří oko objevit na prstech nohou nebo na patě, v místech, kde je na chodidlo vyvíjen dlouhodobě přílišný tlak. Kůže se tlakem začíná ztlušťovat, je hrubá na omak, loupe se. Vzniká až centimetrový, ostře ohraničený bolestivý výstupek. Můžete si ho na pohled splést s bradavicí (jak vypadá bradavice, se dočtete zde), na rozdíl od ní ale není virového původu, vzniká čistě mechanicky a není nakažlivý.
Příčiny vzniku kuřího oka
Důvod, proč nepříjemný otlak vznikne, bývá nejčastěji v nevhodné obuvi. Potíže působí příliš těsné boty, škodí i tvar do špičky a také časté chození na vysokých podpatcích.
Výjimkou nejsou ani kuří oka u dětí, u kterých můžete snadno přehlédnout, že jim noha povyrostla a boty je tlačí. Zřejmě vás tedy nepřekvapí, že na kuří oka trpí mnohem víc ženy než muži, neboť pro krásu trpí v úzkých lodičkách nebo na nemilosrdných podpatcích.
Možná je tedy načase provést čistku v botníku. Špatně zvolená bota vám totiž může způsobit nejen kuří oka, ale i puchýře, plochou nohu, vbočený palec i kladívkové prsty. „Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů, má mít dostatečně prostornou kulatou špičku a vnitřní hrana obuvi by měla být rovná,“ radí Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení obuvi Fare.
Léčba kuřího oka
Babských rad, jak s kuřím okem zatočit, je celá řada. Zatvrdlou kůži se doporučuje změkčit cibulí namočenou v octu, potírat citronovou šťávou nebo jablečným octem nebo zkusit peeling ze soli a medu. Zpravidla tak ale narušíte jen povrch kuřího oka a nedostanete se do hloubky. Účinnější jsou speciální náplasti na kuří oka: obsahují kyselinu salicylovou, která změkčuje kůži, a navíc tlumí bolest.
Hlubší kuří oko bude zřejmě třeba vydloubnout. Po změkčení to jde většinou snadno a téměř bez bolesti. Nicméně odborníci takový postup nedoporučují. „Nesnažte se vlastními silami odstraňovat kuří oka, bradavice ani jiné výrůstky. Může se totiž jednat o vážnější zdravotní problém, který neodborným zásahem může ještě vygradovat nebo se rozšířit na zdravá místa,“ varuje Jiří Vykydal ze společnosti Odel Laboratories. Když se na to necítíte, raději se svěřte do rukou pedikérky nebo podologa.
Prevence kuřího oka
Chcete-li vzniku kuřích ok předcházet, dbejte nejen na vhodnou obuv, ale i na pravidelnou péči o chodidla. Vodní lázeň, peeling a pemza vám pomohou odstranit odumřelou kůži, hydratační krém pak pokožku zvlhčí a promastí. Případně na noc aplikujte dobrou masku na nohy. Možné je nanést také silnou vrstvu krému, na nohy pak natáhnout bavlněné ponožky a nechat vstřebat. Myslete i na pravidelné zastřihávání nehtů, i ty mohou zvyšovat tlak v botě a omezovat prostor pro prsty.
Kuří oko
- Jiný název - Latinsky clavus
- Popis - Ztluštěná kůže, je hrubá na omak a loupe se. Vznikne tak ostře ohraničený bolestivý výstupek.
- Příznaky - Bolest v místě mozolu při chůzi a došlapu.
- Léčba - Náplasti na kuří oka s kyselinou salicylovou. Vydloubnutí u pedikérky či podologa.
- Prevence - Vhodná obuv, domácí změkčování a obrušování ztvrdlé kůže, promazávání a masky na nohy, pravidelné zastřihávání nehtů.