Článek
Bolest z námahy je přirozená, v klidovém režimu je ale většinou signálem toho, že něco nefunguje. Co dělat, pokud vás ze sezení bolí záda a ráno se vám špatně vstává?
Infekce v těle
Dlouhodobou bolest bez příčiny může vyvolávat infekce v těle. Tu můžete mít například po prodělané borelióze, která vyvolává únavu, nervové potíže, ale i bolesti kloubů a svalů, zejména v noci. Obvyklé jsou i otoky a brnění končetin. Zatímco boreliózu vyléčíte antibiotiky, na zmírnění těchto obtíží se dají využít bylinné přípravky, bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje tinktury z topolu a štětky soukenické. „Bohužel v organismu zůstávají po nemoci následky. Kromě bolestí a zánětů v kloubech a páteři může dojít i k poškození jater, což se projeví zvýšenou únavou. Zde mohou pomoci gemmoterapeutika z ostropestřce a jalovce,“ radí bylinkářka.
Špatné držení těla
Bolesti si můžete způsobovat sami přetěžováním kloubů a páteře. K tomu dochází vlivem obezity, sedavého způsobu života i špatným držením těla nebo preferováním jedné poloviny těla například při sportu. Pak bolí klouby a svaly při zápřahu a bolest neustává ani v klidu. Obvykle nepomůže nic jiného než úprava životního stylu. Pořiďte si obuv s pružnou podrážkou tlumící nárazy při pohybu, zkontrolujte také pracovní židli, pokud na ní trávíte dlouhé hodiny. Při sportování, například při jízdě na koloběžce, zatěžujte rovnoměrně obě poloviny těla.
Nedostatek vitaminů
Vaše klouby a svaly mohou být i špatně vyživené. Bolest může souviset s nedostatkem vitaminu C a D, kyseliny hyaluronové, draslíku nebo hořčíku, jehož deficit se pojí s únavou a sníženou funkcí svalů a nervů. Zkuste také doplnit kolagen.
Artritida
Za bolestí v klidu často bývá nějaké artritické onemocnění, tedy zánět kloubu nebo poškození a postupná ztráta chrupavky. Onemocnění provází nejen bolest, ale i ztuhlost, hlavně ráno, a snížená funkce kloubu. Účinným řešením rozhodně nejsou jen léky na bolest. Neodkládejte návštěvu lékaře, v případě artritidy totiž platí, že čím dříve začnete s vhodnou léčbou, tím spíše si klouby zachráníte a obejdete se i bez nutnosti operace.
Lékař vám může doporučit vhodnou medikaci, kloubní doplňky, přípravky pro celkové posílení imunity i účinnou rehabilitaci. Nevzdávejte se ani cvičení. „Existuje řada cvičení, která příliš nezatěžují klouby. Dobrá je například chůze, lehké posilovací cviky, jízda na kole, plavání, tanec, vodní aerobik nebo tai chi,“ radí Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka a lektorka mobilizace a manipulace. „U pacientů s revmatickými onemocněními fyzická aktivita zlepšuje rozsah pohybu v kloubech, snižuje bolesti, zlepšuje spánek, koordinaci těla, rovnováhu, motivaci, funkční stabilitu kloubů a je také schopna snížit postižení,“ dodává fyzioterapeutka.
Nemoc králů dna
Silné bolesti, zejména ráno a v noci, provázejí i nemoc zvanou dna. Na tu upozorní i otoky, pocit napjaté kůže a horkost, nejčastěji je pocítíte u palců u nohou. Potíže vznikají v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. S nemocí se bojuje medikací, ale i úpravou jídelníčku. Vzdát se je třeba potravin s vysokým množstvím purinů, jako je červené maso, vnitřnosti, zvěřina, zrající sýry, luštěniny nebo alkohol.
Fibromyalgie
Fibromyalgie se projevuje bolestí trupu a končetin trvající déle než tři měsíce. Pacienti si stěžují na ranní a večerní tuhost kloubů a svalů, jsou značně unavení, stále nervózní, špatně spí, což může vést až k psychickým potížím. Příčina tohoto chronického onemocnění zatím není příliš jasná, podle lékařů jí trpí přibližně jeden člověk z padesáti.
Postcovidový syndrom
Bolestmi můžete trpět i po prodělaném covidu, a to i s odstupem týdnů či měsíců. Mezi příznaky postcovidového syndromu se řadí především bolest zad a ramen, celková svalová slabost, mravenčení a necitlivost v rukou i nohou. Potíže by měly samy odeznít s ústupem syndromu, nespěchejte ale s návratem k náročnějším pohybovým aktivitám, i kvůli zvýšenému riziku úrazu. Ideální je kombinovat různé aktivity, abyste svaly a klouby ještě více nezatěžovali.