Článek
Paty se ztvrdlou kůží zaprvé nevypadají zrovna hezky. V pokročilejším stadiu bývají vyloženě nehezké. A to už je sám o sobě problém, který si žádá urychlené řešení. I kdyby vás ale estetické hledisko – zvlášť teď v zimě – netrápilo, je tu ještě druhá věc. Jakmile začne zrohovatělá kůže praskat, paty začnou být velmi bolestivé. A nad tím už asi jen tak nemávnete rukou...
Jakmile paty začnou praskat, nastává problém
Pokud se ptáte, proč zrovna vy trpíte na bolestivé paty, vězte, že zatím může stát celá řada příčin. „Popraskané paty vznikají v důsledku zvýšené mechanické zátěže, kterou na ně vyvíjíte. Často se objevují u žen v těhotenství či u osob s nadváhou nebo u lidí, kteří mají práci, u které musí často stát,“ popisuje dermatoložka MUDr. Květa Gazdíková, spolupracující se společností Nuspring a kosmetikou Minus 417.
K praskání může podle lékařky docházet také kvůli špatné obuvi nebo i z toho důvodu, že máte nadměrně silnou kůži na patách či sklony k vysoušení pokožky. Proto tímto problémem často trpí starší lidé, kteří obecně mají kůži sušší.
Ztvrdlá kůže je víceméně bezbolestná záležitost. To ale jen do té doby, než začne praskat. „Navíc do prasklin se pak postupně dostávají nečistoty, které se časem zanítí a popraskané paty pak bolí o to víc,“ říká Květa Gazdíková.
Ztvrdlou kůži odstraňujte aspoň jednou týdně
Pokud se chcete zbavit praskání a bolestivosti pat, je velmi důležité myslet na prevenci. „Odumřelá kůže na patách potřebuje pravidelně odstraňovat, a to minimálně jednou týdně,“ uvádí MUDr. Květa Gazdíková. Nástrojů na její odstranění existuje celá řada, proto si musíte sami najít ten, který vám bude vyhovovat.
„Výborný je skalpel, který odstraní i nejhrubší kůži. Musíte s ním ale zacházet velmi opatrně, kůže se totiž snadno prořízne,“ říká pedikérka Květa Kovářová ze salonu Gema, která dále dodává: „Odstraňování kůže skalpelem je tak spíše lepší nechat na zkušeném pedikérovi. Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky, jejichž použití je o něco bezpečnější a příjemnější.“ U skleněných škrabek je, dá se říct, téměř nulová šance na poranění.
Další možností jsou pemzy. Ty seženete v široké škále hrubosti. Existují i pemzy z vulkanických kamenů, které dodávají kůži některé minerály. Nevýhodou oproti jiným odřezávačům je ovšem fakt, že kůži nebrousí, ale spíše třepí.
„Hlavně na odstraňování ztvrdlé kůže nepoužívejte kleštičky nebo nůžky. To proto, že jakmile pokožka opět ztvrdne, vzniknou ostré výčnělky, které se zatrhávají o ponožky,“ upozorňuje pedikérka Květa Kovářová.
Velmi důležité je také chodidla po odstraňování kůže důkladně promazat výživným krémem. Obecně určitě nezapomínejte na pravidelnou hydrataci, klidně i vícekrát denně.
Jaké přírodní metody pomohou?
V první řadě je skvělé provádět pravidelné regenerační lázně. Ty mohou klidně následovat vždy po odstraňování ztvrdlé kůže.
„Lázeň by neměla být ani příliš horká, ani studená. Na pocit vám to musí být příjemné,“ říká pedikérka Květa Kovářová. Hodí se, když do vody přidáte mořskou sůl, výtažek z heřmánku nebo nějaký olejíček – například tea tree, levandulový či konopný, který dokáže ošetřit i hlubší ranky a praskliny.
Vsadit můžete i na tradiční babské rady. Jednou z nich je sádelný zábal. „Stačí chodidla namazat, zabalit do igelitového sáčku a poté vložit do bavlněných ponožek,“ popisuje dermatoložka Květa Gazdíková a dodává: „Podobné účinky má i tvaroh, který navíc zmírňuje horkost, jež může způsobovat případný zánět v patách.“
Máte nějaké vlastní metody, jak vyzrát na popraskané paty?