Článek
Rozešli jste se, a místo abyste za minulostí udělali tlustou čáru a začali znovu, stále myslíte na to hezké, co jste spolu prožili, a přemýšlíte, kde se vlastně stala chyba, když jste spolu byli tak šťastní. Všechny problémy a důvody hádek vám nyní připadají zbytečné.
Pokud máte opravdu pocit, že byl váš rozchod chyba, zkuste zabojovat. Jak v tom případě postupovat a kdy raději jít dál a o obnovení vztahu se nepokoušet? Co si o tom myslí psycholožka a psychoterapeutka Alex Hrouzková a koučka a zakladatelka Life Academy Lucie Königová?
Kdy má návrat smysl?
Přemýšlet o návratu má smysl třeba ve chvíli, kdy jste si pojmenovali důvody rozchodu a jste si jistí, že jsou řešitelné. Spoustu věcí, které jste v afektu řekli, si ve skutečnosti nemyslíte. Vaši blízcí říkají, že jste byli jeden pro druhého stvoření.
Podle Alex Hrouzkové je zásadní, zda o návrat stojí oba partneři. „Pokud jsou oba odhodlaní pracovat na sobě i na vztahu, pak je možné krizi překonat a započnout novou, hlubší a pevnější etapu,“ vysvětluje.
Lucie Königová zcela chápe, že někdy máte pocit, že k sobě patříte, a i po rozchodu vás to k sobě táhne: „Zeptejte se svého srdce, proč byste chtěli zpátky bývalého partnera. Ale zároveň si zcela racionálně sepište, co vám v životě bez něj chybí. Pojmenujte si důvody rozchodu – zachovali byste se nyní stejně? Je potřeba udělat hlubší rozbor celé situace, někdy zcela vyčistit vztahovou minulost, aby šlo rozhodovat se vyzrále. Pokud nebyl rozchod přirozeným a dozrálým rozhodnutím, ale nastal vyústěním neřešených problémů a špatnou komunikací, má jeho obnova šanci. Ale je potřeba nejdřív začít se změnami u sebe.“
Kdy jít dál?
Je zcela přirozené, že po rozchodu začnete vidět vztah růžovější, než byl. Stýská se vám, jste osamělí. Ale někdy je potřeba jít dál a neohlížet se. Kdy to je?
Podle Lucie Königové zejména tehdy, pokud v bývalém vztahu nebyly žádné společné vize: „Naráželi jste často na rozdílnosti, měli střety a nebyli jste schopní se posunout. Po rozchodu vzpomínáte jen na to hezké, ale zkuste si představit, že dnešní den, týden a celý další život budete prožívat opět s vaším bývalým partnerem. Budete se vedle něj cítit šťastně? Zamyslete se, co vám nevyhovovalo a co vás naopak obohacovalo, zjistěte, zda měl váš vztah opravdu nenaplněný potenciál, nebo se jen nedokážete vyrovnat s minulostí.“
Jak bývalého získat zpět?
Ve filmech často hrdinky dělají psí kusy, aby svého ex přesvědčily, že rozchod byl chyba. Neustále na něj někde „náhodou“ naráží, na sociálních sítích předstírají, jaký snový život žijí apod. Ale existuje opravdu technika, jak bývalého získat zpět?
Podle Alex Hrouzkové nepřimějete člověka, aby vás miloval, jakoukoli manipulací: „Když se rozhodnete o obnovení vztahu tzv. bojovat, pomůže projevit zranitelnost, vyjevit upřímné city. Ale jakýkoli nátlak toho druhého spíše odradí. Doporučuji začít u sebe, zapracovat na svém rozvoji a vztahu k sobě, což se obvykle záhy projeví v reakcích a zvýšené přízni okolí.“
Lucie Königová radí dát si kvalitní vztahovou pauzu. I ona se přiklání k tomu zapracovat na sobě: „Možná máte nevyřčená vztahová očekávání, bojíte se být sami sebou, aby vás druhý měl rád. V takovém nastavení nelze tvořit kvalitní vztah.“
Třeba zjistíte, že jste byla na partnerovi nezdravě závislá. Potom je fajn si o tom promluvit klidně i s odborníkem, ale určitě je důležité najít si své záliby či přátele. Všechny vaše spory končily ostrou hádkou a následným usmiřováním v posteli, aniž byste vyřešili problém? Otevřený rozhovor z očí do očí může vám oběma otevřít oči a pomoct v nové, lepší cestě.
Nový vztah se starým partnerem
Rčení o opakovaném vstupu do stejné řeky všichni znáte, ale často bývá vykládáno mylně. Vy se jím totiž řiďte! Filosof Hérakleitos nevaroval před opakováním stejných chyb, ale tvrdil, že řeka není nikdy stejná a mění se, stejně jako člověk, který do ní vstupuje.
To potvrzuje i Alex Hrouzková s tím, že chcete-li se vrátit k ex partnerovi, je potřeba si uvědomit, že to nemůže být stejný vztah: „Musí – stejně jako v té řece – dojít na obou stranách ke změnám, aby partneři postavili společný vztah nově a kvalitněji. Musíte udělat změny, posunout se. A zároveň není dobré rozchod stále připomínat, vyčítat si staré křivdy. “
S tím souhlasí i Lucie Königová: „Pokud se sebou člověk nic neudělá a nezmění nastavení, tak se pravděpodobně celé vztahové drama časem zopakuje. Pokud si však dokážete pojmenovat problém, přiznat váš podíl na něm a zapracujete na seberozvoji, žárlivosti, závislosti, komunikaci apod., pak do vztahu můžete vstoupit jako 'nový člověk'. O obnovený vztah a sebe sama v něm je důležité pečovat stejně jako o každý jiný vztah.“
Budete-li dělat, že se nic nestalo, a problémy budete stále odsouvat, jen riskujete, že další větší krize skončí opět balením kufrů.