Článek
Ačkoli to s dědičností lupenky není až tak jednoznačné, její výskyt v přímém příbuzenstvu zvyšuje riziko, že se u vás také objeví. Nejčastěji to bývá v zimě a na jaře, třeba po přechozené chřipce. „Mnohdy se objevuje mezi 10. a 25. rokem, ale také ve věku vyšším – 35 až 60 let. Prokázalo se, že lupenka souvisí s imunitním systémem a mohou ji vyvolat i jiné nemoci či stres,“ říká MUDr. Jiří Skalický ze společnosti Cebadex SE.
Jak poznáte lupenku?
Na kůži se lupenka může projevit různě – většinou jako červená, ostře ohraničená ložiska pokrytá šedými či stříbřitými šupinami kůže. Typickým místem výskytu oblasti často vystavené tlaku, ale i kožní záhyby, tedy kolena, lokty, ale i třísla, kůže pod prsy, ale i místa za ušima a po celé pokožce hlavy, stejně jako nehty.
Existují ale i typy lupenky, které se projeví obtěžujícími puchýřky na nohách a dlaních, které znesnadňují chůzi i práci. Další z forem se pak projevuje svědivými a bolestivými ložisky, jejichž výskyt může provázet horečka, zimnice a otoky. Není výjimkou, že pacienti s takovými projevy skončí v nemocnici.
Vzácnou formou lupenky je kloubní, při které se deformují malé klouby na rukou a nohou. Prsty jsou přitom ztuhlé, oteklé a bolestivé.
Laická diagnóza lupenky a její domácí léčení nejsou vhodné, při kožních potížích, které trvají delší dobu nebo jsou obtěžující, byste měli jít raději ke kožnímu lékaři. Ten buď rozpozná typické příznaky, nebo může provést odběr kožního vzorku pro histologické vyšetření – pak na výsledek čekáte zhruba čtrnáct dní.
Jak ji léčit?
Zcela a definitivně bohužel lupenku vyléčit nelze. Vždy existuje riziko, že se opět vrátí, protože dispozice k ní vám zůstávají. „Ani moderní medicína neumí nabídnout definitivní vyléčení, umíme ale odstranit projevy nemoci tak, že pacient žije plnohodnotným životem. Vždy se snažíme volit co nejšetrnější léčebné metody, abychom měli později kam sáhnout, kdyby se nemoc vrátila,“ uvádí přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc.
Léčebné metody vždy vycházejí z aktuálního stavu pacienta. „Základem léčby zůstávají masti, emolencia na lupenku, pilulky i působení ultrafialového světla – tedy helioterapie, která simuluje pobyt u moře. Při těžkých stavech pak biologická léčba pro posílení imunity. Jde o protivnou nemoc, se kterou je těžké bojovat. Naštěstí můžeme pacientům nabídnout i speciální dermokosmetiku s přírodními látkami, které výrazně zmírní nepříjemné projevy onemocnění, jako je šupinatění a svědění kůže,“ upřesňuje Jiří Skalický.
Přípravky, které pomohou
Promazávání kůže, úleva od svědění, vylepšení vzhledu i potlačení zánětlivých procesů – toho všeho lze dosáhnout pomocí speciální dermokosmetiky. Nemusí to být jen krémy, ale i mýdla nebo šampony.
Máte zkušenosti s lupenkou? Napište nám!