Článek
Odložené operace, omezení provozu nemocnic pro „necovidové“ pacienty, ale i strach lidí chodit na preventivní kontroly nebo vyšetření. Tak vypadá zdravotnictví posledních měsíců. Proč je ale zásadní, abyste svůj zdravotní stav nadále průběžně sledovali a při potížích neváhali navštívit lékaře?
Nerušte prevenci ani vyšetření
Lékaři důrazně varují před tím, abyste ze strachu z nákazy rušili již naplánovaná vyšetření nebo prevenci. Ač si to nemusíte uvědomit, může mít zanedbání lékařská péče fatální následky. „Zejména kardiak by se neměl snažit zkoušet, co zvládne sám, ale měl by se poradit,“ varuje profesor Richard Češka z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN. Se svým praktickým lékařem nebo specialistou, který se o vás dlouhodobě stará, byste proto měli zůstat v kontaktu.
„Lze nabídnout i telefonickou kontrolu. Často při ní ale zjistíme, že se pacient přece jen musí dostavit osobně. Bohužel jsme se potkali i s tím, že pacient záměrně zlehčoval své obtíže, aby na vyšetření nemusel, což může způsobit vážné komplikace,“ uvedla Marta Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize.
Hlídejte se i sami
Základní samovyšetření pro všechny s nemocemi srdce a cév, ale i diabetiky, kuřáky, obézní a vlastně všechny, kteří si hlídají svůj zdravotní stav, by mělo být pravidelné měření tlaku. „ Krevní tlak se měří po 5 minutách klidu vsedě s podepřenými zády a paží. Pro měření doma je směrodatný průměrný tlak naměřený, před užitím léků, alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer, s 1−2 minutovou přestávkou mezi měřeními. Pokud jdete k lékaři na kontrolu, tak ho měřte optimálně sedm dní za sebou. Normální průměrný tlak je pod 135/85 mm Hg. Při vyšším průměrném tlaku informujte svého praktického lékaře," radí MUDr. Jan Peleška, člen České společnosti pro hypertenzi. Rozhodně se vyplatí mít tedy tlakoměr doma. Podle České společnosti pro hypertenzi je pro diagnostiku a léčbu hypertenze vhodný typ s pažním měřením.
Pažní tlakoměr
Tlakoměr na zápěstí
Domácí testy
Spoustu testů, které dřív mohl udělat pouze lékař nebo laboratoř, můžete provést doma. Jejich výhodou je, že si je můžete udělat v klidu, kdy potřebujete, a rychle znáte výsledek. Pokud máte potíže a výsledek není optimální, informujte svého lékaře a ten určí další postup. „O domácí testy je v poslední době velký zájem, zejména o ty na infekci v těle nebo intoleranci potravin,“ uvádí Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárny.cz.
Součástí balení testů je vždy vše potřebné včetně přesného návodu, jak postupovat. Ani testu z krve se nemusíte bát, je tu přiložená malá jehlička, s jejíž pomocí to zvládnete. A které najdete na trhu?
Test na cholesterol
CRP test
Test na okultní krvácení
Test na vaginální infekce
Pokud máte ale jakékoli pochybnosti o svém zdraví, rozhodně nikdy nezaměňujte domácí testy za vyšetření u lékaře. Pokud potíže nemizí, bez ohledu na výsledek domácího testu navštivte doktora.