Článek
Začněme rychlým pohledem na to, co to vlastně akné je. „Akné je onemocnění, vázané na oblast většího výskytu mazových žláz. Typickými příznaky jsou bílé a černé komedony, což jsou vlastně ústí mazových žláz vyplněné mazem a rohovou zátkou. V horším případně se tvoří zánětlivé pupínky červené barvy, které mohou mít na vrcholu puchýřek s hnisavým obsahem,“ vysvětluje primářka MUDr. Ivana Krajsová z Dermatovenerologické kliniky VFN a I. lékařské fakulty UK.
Kromě obličeje se akné nejčastěji vyskytuje v horní partii trupu, v dekoltu, na krku nebo zádech. A pozor – na těle vás může potrápit i v případě, že se vám na tváři nikdy neudělal jediný pupínek. Příčin vzniku je mnoho. „Na vině je hlavně dědičnost, hormonální změny, stres, svůj podíl ale nese i prostředí, ve kterém žijete nebo léky, které užíváte,“ vysvětluje kosmetička Alena Hofmanová z Aurum Clinic.
Nepleťte si akné s vyrážkou!
Objevují se vám pupínky na hýždích? Akné je v tom nevinně. „Na hýždích se klasické akné většinou netvoří. To, co pozorujete, je nejspíš akneiformní enantém neboli výražka podobná akné. Objevuje se ve formě zánětlivých pupínků, někdy i s hnisavými puchýřky. Nejčastěji je na vině zapocení kůže z dlouhodobého sezení, nošení těsných kalhot nebo neprodyšného prádla, stejně jako sezení v mokrých plavkách,“ jmenuje Ivana Krajsová.
Řešení je jen jedno: předcházejte podobným situacím, a když bude nejhůř, vezměte si na pomoc zásyp. „Doporučuji například Aviril nebo Septonex,“ přidává svůj tip kosmetička Alena Hofmanová.
Peeling, speciální mýdla i chlorella
Přistupme k samotné péči. „Nejdůležitější pravidlo zní – čistit a čistit! Tím se zamezí přenosu bakterií a akné se nebude rozšiřovat. Kůže v dekoltu je jemná, ošetřujte ji proto stejně šetrně jako obličej. Důležitý je také tělový peeling. Kromě klasických krémových forem s obsahem adhezních částeček jsou vhodné speciální peelingové žínky. Nestačí-li to, musíte zamezit dalšímu bakteriálnímu bujení. Zkuste kalciovou mast nebo přípravky určené k hojení jako například Bepanthen mast,“ říká Alena Hofmanová.
Bez čeho se rozhodně neobejdete, jsou mýdla a sprchové gely speciálně určené pro problematickou pokožku. Jednotlivé pupínky potom potlačíte lokálními přípravky. Důležitá je také vyvážená strava. „Zaměřte se na vitaminy A, E nebo B, vyzkoušet můžete také potravinové doplňky s aloe, chlorellou nebo ječmenem,“ dodává Alena Hofmanová.
Letní omyly a léčivá sůl
Těšíte se na sluníčko v domnění, že vám s akné pomůže? Musíme vás zklamat. „Vlivem UV záření pokožka pigmentuje, vyrážky a nežity tak nejsou na první pohled vidět, zánět v kůži však pokračuje dál. Ke konci léta pak dochází ke zhoršení stavu,“ varuje MUDr. Marta Hrbáčková z kliniky LLC Opava.
Nutností je proto používání krémů s ochranným faktorem. Na slunci totiž dochází ke zbytnění vrchní vrstvy pokožky, díky čemuž se snáze ucpávají póry. Co pokožce prokazatelně prospívá, je mořská sůl, dopřávejte si i mimo dovolenou koupele s příměsí mořské soli.
Více než pár pupínků? Navštivte dermatologa
Pokud běžná péče nezabírá, navštivte kožního lékaře. „Léčba je v zásadě stejná jako v případě klasického akné. Účinná jsou lokálně aplikovaná antibiotika, retinoidy nebo benzoylperoxid. Tyto látky tlumí zánětlivou reakci a mají slupovací účinky, čímž brání vzniku pupínků," dodává primářka Ivana Krajsová.
Máte zaručené tipy v boji proti pupínkům? Podělte se o ně s námi i dalšími čtenářkami.