Článek
Život v domácnosti, která se vám okoukala, je dost demotivující. Naštěstí není třeba hned všechno zbourat a za přestavbu či nový nábytek utratit celý rodinný rozpočet. Občas stačí opravdu malá změna a prostředí během chvilky ožije. Začněte u pohovky a křesla a oblékněte je do nového kabátku díky napínacím potahům. Proč nad nimi uvažovat?
Nový gauč za pár stovek
Koupě sedačky není zrovna levná záležitost. Protože je ale jedním z nejvýraznějších prvků místnosti, pohled na ni poměrně snadno zevšední.
Jestli si novou nemůžete dovolit, nebo nechcete, protože ta stará ještě dobře slouží, máme pro vás nápad. A tím jsou napínací potahy. Ty levnější seženete za pár stovek a vybírat můžete z jednobarevných kousků i těch s praktickým žíháním a nejrůznějšími vzory. Pokud si koupíte potahů rovnou víc, můžete je podle nálady střídat.
Potahy se snadno udržují
Jednou z největších výhod potahů je, jak snadno se udržují. Pokud se ušpiní nebo nějak poničí, není nic jednoduššího, než je sundat a dát prát do pračky či vyměnit za nové. Ochrání i sedačku, která se sama o sobě mnohem hůř čistí a v závislosti na materiálu a odolnosti proti oděru může být více náchylná na poškození.
Z toho důvodu přijdou vhod hlavně rodinám s malými dětmi a majitelům domácích mazlíčků. Příležitostně je mohou využít i ti, kdo vlastní dražší kousky z kůže nebo sametu a očekávají návštěvu s dětmi či nějakou větší oslavu. A potěší samozřejmě i ty, jejichž pohovka už nějakou tu vadu na kráse má.
Monoelastické vs. bielastické
K dostání jsou potahy monoelastické a bielastické. Obě varianty jsou vyrobené z vysoce elastických materiálů, liší se jen směry, jakými je můžete natáhnout. Monoelastické lze natáhnout jen jedním směrem, mohou se tak přizpůsobit šířce vašeho gauče, zatímco jejich délka bývá fixně daná.
Bielastické se oproti tomu dají roztáhnout do všech směrů, díky čemuž se vašemu nábytku lépe přizpůsobí a můžete je použít i na sedačky a křesla s atypickými tvary či rohové pohovky. Cenovka bielastických potahů začíná na tisíci korunách, jejich přizpůsobivost by vám ale počáteční útratu měla vykompenzovat.
Koupě potahu na sedačku
Při koupi potahu je důležité vybrat vhodnou velikost, jinak se může látka krabatit nebo naopak příliš napínat. I když je většina nabízených potahů velmi elastická, určitě svou pohovku či křeslo poctivě přeměřte a velikost jen neodhadujte.
Přestože se na gauč umisťují jednoduše a přilnou k němu téměř jako jeho druhá kůže, budete ze začátku k jejich napnutí potřebovat alespoň trochu zručnosti a cviku. Abyste potah k sedačce zafixovali co nejlépe, především mezi opěradly a sedáky, můžete použít takzvaný upevňovací váleček nebo zvolit jinou alternativu.
Dbejte na správné praní potahu
Aby se potah rychle nesepral a nezačal ztrácet svůj tvar či vytvářet žmolky, dodržujte při praní rady výrobce. Většinu potahů lze prát v pračce na 30 °C.
Kromě běžných potahů ze směsi bavlny a polyesteru jsou dostupné i potahy ošetřené antibakteriální technologií. Ta brání výskytu bakterií, roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, hodí se tedy hlavně pro alergiky, osoby s citlivou pokožkou a rodiny s dětmi.