Hlavní obsah

Co dělat při bouřce? Odložte deštník i telefon a nečistěte si zuby. Blesk do vás může uhodit i v bytě

Foto: Irina Kozorog, Shutterstock.com

Foto: Irina Kozorog, Shutterstock.com

V poslední době se střídají vedra a náhlé a intenzivní deště a bouřky. Ty bývají i velmi silné, takže je dobré vědět, jak se chovat, pokud vás zastihnou venku v přírodě nebo autě. A víte, že před bleskem nejste v bezpečí ani doma?

Článek

Každý den zemře na světě jeden člověk na zasažení bleskem. U nás to je asi pět lidí za rok. Nejnebezpečnější je přitom bouřka, která je do tří kilometrů od vás. Ale jak poznat její vzdálenost? Spočítejte vteřiny mezi bleskem a hromem. Je-li to méně než devět sekund, jste ohroženi. Přestat se bát úderu blesku můžete až když je pauza alespoň 30 sekund!

Co během bouřky ohlídat

Když přijde bouřka, spěchejte se schovat do budovy s hromosvodem. Není-li to možné, vydejte se do hustého lesa nebo křoví. A pokud nelze ani to, snažte se nebýt nejvyšším bodem v okolí a snižte plochu, jíž se dotýkáte země – takže si rozhodně nelehejte! Nejlepší pozice je podřep: rukama obejměte kolena a skloňte hlavu.

Naopak se neschovávejte pod osamělé stromy ani do opuštěné kupky sena nebo do stanu. Také rozhodně nepokračujte v chůzi, neutíkejte, nejezděte na kole, nenoste deštník, netelefonujte, nepoužívejte golfové hole a odložte kovové předměty – velké mohou fungovat jako hromosvod, menší vás mohou popálit, kdyby uhodilo blízko vás. Rozumné není ani se opírat o dům či skálu.

Pozor na přírodní úkryt

Pokud je nad vámi nebo poblíž bouřka, nezůstávejte na kraji lesa, u sloupů s elektřinou, u vody, nezalézejte do seníku ani na posed. Jestliže je vás víc, netiskněte se k sobě, ale udělejte mezi sebou pár metrů rozestup – s výjimkou malých dětí, ty v podřepu schovejte mezi kolena. Zkrátka: nevyčnívejte nad úroveň okolí a nebuďte poblíž ničeho, co vyčnívá – riskujete tak zásah vedlejším proudem blesku nebo povrchovým proudem, který se šíří kolem.

Foto: Meridav, Shutterstock.com

Když vás bouřka zastihne na horách, snažte se sejít z vrcholu nebo hřebene, ale neschovávejte se pod skalní převisFoto: Meridav, Shutterstock.com

Bouřka na horách

Hory a vyvýšeniny jsou z hlediska úderu blesku rizikovější.

  • Pokud vidíte, že se blíží bouřka, snažte se sestoupit z vrcholu nebo hřebenu.
  • Jestliže jedete právě v uzavřené kabině lanovky, jste chráněni stejně jako v autě. Jestli jdete pod ní, nebo jste u vleku, odejděte od nich a od kovových sloupů, na kterých jsou.
  • Také byste se neměli držet kovového žebříku, lana ani zábradlí.
  • Neopírejte se o skalní stěnu, nezůstávejte pod menším převisem ani u vchodu do jeskyně – mohli byste posloužit blesku jako spoj mezi skálou a zemí.

Bouřka u vody

Vodní plocha blesky přitahuje, takže jestliže se koupete, rozhodně vylezte z vody a odejděte z její blízkosti – to platí pro plavce, stejně jako pro osazenstvo malých plavidel.

Na větší lodi nestůjte na palubě a nedotýkejte se kovových dílů. Úvazy a tyče s kovovými lany je dobré prodloužit až do vody, tedy je uzemnit.

Rybáři by měli odložit pruty a odejít od vody.

Foto: Marco Rubino, Shutterstock.com

Za bouřky jste v autě v bezpečí před blesky, ale nedoporučuje se otvírat okénka a dveřeFoto: Marco Rubino, Shutterstock.com

Bouřka v autě

Posádka automobilu, vlaku, autobusu i letadla je před bleskem chráněna efektem Faradayovy klece – ovšem nesmíte otevírat dveře ani okna. Stejné pravidlo platí i pro obytný přívěs – ten by se měl před bouřkou odpojit od elektřiny. Pro jistotu si přečtěte, co dělat, když vás bouřka zastihne v autě.

Tady je větším rizikem, když za jízdy někde blízko uhodí, leknete se a strhnete volant, nebo když nepřizpůsobíte jízdu prudšímu dešti, nebo neberete na zřetel riziko, že poryv větru může zlomit větev nebo podobně…

Blesk vás ohrožuje i uvnitř domu

Zcela v bezpečí před blesky ale nejste ani doma. Část blesku může projít telefonní přípojkou nebo vodovodním potrubím bez uzemnění. V médiích se objevil případ ženy, kterou zasáhl nepřímý blesk, když si čistila zuby a sehnula se ke kohoutku s tekoucí vodou.

Domem, který nemá kvalitní hromosvod a není chráněn přepěťovou ochranou, se může část energie blesku šířit vodivými materiály. Hromosvod proto nechte jednou za pět let zkontrolovat, protože nefunkční hromosvod je větší riziko, než kdybyste ho vůbec neměli – blesky přitáhne, ale nesvede do země.

Jestliže si nejste jisti zajištěním domu před bouřkou, pak se během ní nesprchujte, nemyjte si ruce pod tekoucí vodou, netelefonujte, nedívejte se na televizi, nepracujte s počítačem a nepoužívejte přístroje na elektřinu. Za velké bouřky je dobré všechny elektrospotřebiče vytáhnout ze zásuvky, odpojit vše od modemu a anténu od televize.

Nestačí vše vypnout tak, že „vyhodíte“ jističe - napětí přeskočí mezi jejich kontakty i tak, a pokud nemáte přepěťovou ochranu, může spotřebiče poškodit – zvlášť ty s obrazovkou.

Načítám