Článek
Mnozí z nás se vyhýbají parfémovaným přípravkům, kosmetice s umělými barvivy, s parabeny nebo s vysokou koncentrací etanolu. Existuje celá skupina spotřebitelů, jejichž nároky na kosmetiku plynou také z osobního životního postoje. I proto nebývale roste trh s biokosmetikou a kosmetikou pro vegany. Jedním z lídrů na poli biokosmetiky je v Česku značka SynCare.

SynCare vždy dbá na výběr certifikovaných biosurovin pro výrobu biokosmetikyFoto: Shutterstock
Žádné testy na zvířatech nejen pro bio a veganskou kosmetiku
Bohužel, některé společnosti tvrdí, že garantují ověření tvrzení „Netestováno na zvířatech“. To je však klamání spotřebitele. Pro všechny kosmetické přípravky v EU platí, že nesmí být testovány na zvířatech, a tuto skutečnost pravidelně ověřují pracovníci hygienických stanic.

Testy kosmetiky na zvířatech jsou v EU zakázány již více než deset letFoto: Shutterstock
Biokosmetika nejsou biopotraviny
Na rozdíl od biopotravin, které podléhají v celé EU přísným zákonům a kontrolám, může výrobce napsat na kosmetiku slova „bio“ nebo „přírodní“ bez omezení, protože neexistují společné, právem vynutitelné požadavky na biokosmetiku. Zákazník si tak domů může donést „zaručený bio“ krém nebo šampon prakticky bez obsahu jediné skutečné biosložky.

Bez zákonem požadované certifikace nesmí být potravina prodávána jako bioFoto: Shutterstock
Jak si koupit skutečnou nezávisle certifikovanou biokosmetiku
Vybírejte jen takové přípravky, které jsou nositeli platného označení pro biokosmetiku v EU. Tato kosmetika prošla nezávislým ověřením u renomovaných akreditačních institucí. V Česku je to institut KEZ, který propůjčuje dvě ochranné známky kvality certifikované přírodní kosmetiky: CPK a CPK BIO. Obdobně například v Německu dlouhá léta působí BDIH a ve Francii Ecocert. Určitě se vyplatí navštívit stránky těchto certifikačních autorit.
Společná kritéria pro nezávisle certifikovanou biokosmetiku
I když se nezávislé certifikační programy biokosmetiky v EU v drobnostech liší, platí garance pro spotřebitele, že si domů nepřinese kosmetiku s parabeny, thiazolinony, umělými parfémy a barvivy nebo s PEGy. Většina těchto přípravků navíc obsahuje garantované množství látek přírodního původu, zpravidla z ekologického zemědělství.

Značka SynCare je lídrem českého trhu profesionální certifikované biokosmetikyFoto: Shutterstock
A co vegani?
Veganská kosmetika představuje většinou biokosmetiku, která je navíc bez obsahu jakýchkoli živočišných složek. V takové kosmetice nenajdeme ani med, ani včelí vosk nebo lanolin. Nejlepší volbou je najít si značku certifikované biokosmetiky a vybrat výrobky, které neobsahují živočišné složky.

Vegani bývají náročnými zákazníky a platí to i pro kosmetikuFoto: Shutterstock