Článek
O bílé se ví, že se velmi rychle a jednoduše umaže a i sebemenší skvrnka vás okamžitě praští do oka. A proto ji někteří lidé volí jako dominantní barvu při výběru kuchyně – věří, že právě hrozba dobře viditelné špíny je donutí udržovat místnost v co největší čistotě. Ať už souhlasíte, nebo ne, bílá kuchyně má i další výhody – dá se velmi jednoduše kombinovat s jakoukoliv jinou barvou i stylem, hodí se do každého bytu a navíc místnost zvětší a prozáří. Uvažujete o zařízení bílé kuchyně? Poradíme vám, jak na to!
Kombinujte materiály a pracujte s leskem
Děsí vás představa bílé kuchyně kvůli času navíc, který budete muset každý den strávit úklidem? Hoďte strach za hlavu. Jistě, skvrny a špínu nepřehlédnete a čištění se nevyhnete, ale nemusíte se bát, že se stanete kuchyňským otrokem. Dnes je na trhu dostupný nábytek i linky se speciální úpravou, na níž se neusazuje špína ani kapky. Zároveň má i zvýšenou odolnost vůči poškrábání a snadno se omývá běžnými prostředky.
Při výběru nábytku je důležité kombinovat. Abyste se vyhnuli příliš sterilnímu vzhledu místnosti, nevybírejte pouze jediný materiál ani odstín. Vyberte si tři až čtyři tóny bílé a rozmístěte je po kuchyni. Vyhněte se přitom spojování chladných a teplých odstínů – chladné mívají modrý podtón, teplé žlutý.
Přejete si spíše moderní kuchyni? Volte provedení ve vysokém lesku. Pro fanoušky tradičních a rustikálních stylů se naopak hodí spíše matná struktura. Při výběru povrchu pamatujte také na to, že na lesklém povrchu jsou snadněji vidět otisky, ale oproti matným materiálům se lépe čistí.
Nebojte se kontrastu
Bílá má výhodu, že se hodí ke všem barvám a s její pomocí jednoduše vykouzlíte zajímavé i elegantní kombinace a kontrasty. Předejdete tím až příliš strohé atmosféře – při nedostatku fantazie se k ní dá velmi snadno sklouznout a vyhovuje jen málokomu.
Do kuchyně volte výrazné barvy, například zelenou nebo červenou, které místnost oživí. Moderního nádechu dosáhnete kombinací s fialovou či šedou. Barvy skvěle vyniknou hlavně na stěnách za čistě bílým nábytkem či kuchyňskou linkou. Velmi dobře vypadá i rozdělení kuchyně na barevné bloky.
Další vhodnou volbou je dřevo – místnost uzemní a dodá jí příjemnější atmosféru. Použít ho můžete například jako materiál pro kuchyňskou linku nebo jako desku pro jídelní stůl. Bílá kuchyně si rozumí i s jinými přírodními materiály, třeba s kovem či kamenem.
Bílý akcent i do jídelny
Bílá se hodí pro malé i velké místnosti. Malé opticky zvětší a rozzáří, velké oživí a dodá jim nádech čistoty. Máte-li s kuchyní společnou i jídelnu či jídelní kout, můžete je sladit do stejného tónu nebo snadno vytvořit zajímavé přechody. Bílou jídelnu velmi jednoduše oživíte barevným nádobím a doplňky, například textilními sedáky na židlích. Jejich největší výhodou je, že je můžete velmi snadno a za pár korun vyměnit a změnit tak kombinaci odstínů.
Nechcete mít jídelnu v čistě bílé? Slaďte její barvy s doplňkovou barvou z kuchyně a bílou soustřeďte převážně na detaily – na prostírání, jídelní sady a sety.
Umíte si představit, že byste měli bílou kuchyni?