Článek
Proč používat bidet? Protože vodní sprška je určitě účinnější, než když použijete jen toaletní papír. Bidet oceníte i v době menstruace. Dá se použít také pro mytí nohou. A věděli jste, že zespodu stříkající voda masíruje svaly a tím posiluje pánevní dno?
Kam se vejde WC i bidet?
V zásadě máte na výběr tři možnosti – bidet, bidetové sedátko nebo bidetovou spršku. „Bidet si lidé pořizují, když na něj mají prostor, to je základní předpoklad. A jsou ochotní investovat více peněz než za bidetovou spršku, ale méně než za bidetové sedátko. Bidetové sedátko se používá, když je pro vás prvořadý komfort a když máte dost místa. Bidetová sprška je zase řešení tehdy, když nemáte místo na umístění bidetu a chcete minimalizovat finanční náklady,“ říká designérka Martina Šimková ze studia Cadface.
A upřesňuje, že optimální osová vzdálenost (osa prochází středem předmětu) bidetu i WC mísy od stěny je 45 cm, osová vzdálenost mezi nimi 75 cm, čili šířka místnosti, kde má být WC a bidet, je minimálně 165 cm (45 + 75 + 45). Před nimi by měl zůstat prostor alespoň 60 cm (pokud je naproti ještě nějaké zařízení, třeba umyvadlo, tak i více).
Pro úplnost dodejme, že na trhu najdete také WC mísu propojenou s bidetem, kdy v zadním lemu mísy výrobce instaluje trysku (či trysky) na vodu. Nezřídka se označuje jako sprchovací WC.
Vybíráme bidet
Aby toaleta pěkně vypadala, zpravidla si lidé kupují bidet souběžně se záchodovou mísou od jedné značky, tedy v jednotném designu. Prodává se jak závěsný, tak stojící. Může, ale nemusí být vybavený sedátkem. Představuje vhodné řešení v novostavbách nebo při rekonstrukcích koupelen, kdy počítáte s úpravou rozvodů vody a odpadu, k provozu bidetu ještě potřebujete bidetovou baterii. Pokud jste bidet ještě nikdy nepoužili, třeba vás překvapí, že se na něm sedí obráceně, čelem ke zdi.
Bidetové sedátko
Speciální sedátko nevyžaduje, na rozdíl od bidetu, významné stavební úpravy. Existuje celá škála, od nejjednodušších s jednou tryskou, se dvěma tryskami (jedna je takzvaně dámská, druhá slouží k omytí análních partií pro obě pohlaví) i více, až po bidety, které kromě mytí můžou disponovat funkcí fénování, masáží, vyhříváním sedátka, eliminací pachů z mísy… Existuje i něco mezi – přídavný bidetový díl, který se montuje na WC mísu, pod klasické sedátko. Možností je opravdu mnoho.
Když stačí bidetová sprška
Jejím největším plusem je úspora místa a peněz. Je vhodná pro ty, kdo nechtějí kvůli bidetu překopávat koupelnu. Máte-li kombi WC, tedy běžný typ, nejjednodušší je na přívod vody namontovat nový uzávěr s odbočkou, kam se instaluje sprška, a najít vhodné místo na připevnění jejího držáku. A když studená voda nestačí a vy se chcete omývat teplou? „Pokud máte na toaletě kromě WC mísy také umyvadlo se stojánkovou baterií, tak ta se vymění za bidetovou baterii se sprškou,“ vysvětluje instalatér Vladimír Mužík.
Vždy je třeba vyjít z možností, které máte doma, a tomu přizpůsobit řešení.
Které variantě byste dali přednost?