Článek
V dřívějších dobách byl synonymem denního úklidu smeták, ale na to již zapomeňte. Snaha o smetení poletujících nečistot na jednu hromádku koštětem, následné hledání malého košťátka s lopatkou, abyste mohli nametenou hromádku přemístit do koše, to není nic pro vás. Je to nedokonalé, zdlouhavé a otravné. A že vás nebaví neustále vytahovat velký vysavač kvůli každodennímu drobnému úklidu? To také nemusíte. Zvolte si pomocníka, který je lehký, výkonný a úklid s ním bude hračka.
Bez drátů a kdekoli
Řeč je o bezdrátových tyčových vysavačích. Tyčové vysavače doznaly velkého pokroku a dávno již nejsou méněcennými pomocníky, naopak! Zvláště v malém bytě jimi můžete zcela nahradit i klasický vysavač. Pro denní úklid se pak hodí především bezdrátové, tedy takové, které nejsou napájeny prostřednictvím elektrického kabelu, ale mají vlastní akumulátor, který jednou za čas nabijete. Toto tzv. bateriové napájení oceníte především díky tomu, že se vám nikde nebude motat kabel a vysavač navíc budete moci použít i v místech, kde není na dosah elektrická zásuvka.
Drobné vychytávky pomohou
Bezdrátových tyčových vysavačů je na trhu velké množství a i u nich platí, že vybírat byste měli podle toho, co od takového pomocníka čekáte. „Chcete tyčový vysavač jen na rychlý úklid nebo chcete přístroj, který plnohodnotně nahradí klasický vysavač a zvládne i velký úklid? Pak je potřeba sledovat nejen výdrž baterie, ale i další vlastnosti, které se na první pohled mohou zdát jako nepodstatné,“ radí Zuzana Balík Šólyová, produktová manažerka značky Rowenta.
„Takovým detailem může byt například LED osvětlení na sací hubici, které vám posvítí i na nejmenší nečistoty, nebo doplňková výbava ve formě elektrického kartáče či hubice na čalounění,“ dodává Zuzana Balík Šólyová.
Výkon a čas hrají roli
Přesto je stále jedním z nejdůležitějších parametrů, který byste měli sledovat, sací výkon. Ten udává, jak dobře bude vysavač vysávat a závisí na několika parametrech. „Obecně je vhodné při nákupu vysavače sledovat energetický štítek, konkrétně třídu emisí (filtraci) a účinnost vysávání na koberci a na tvrdé podlaze. Nejlepší je vždy třída A. Na výsledku úklidu se ale také podepíše samotná konstrukce vysavače – tvarování hubice pro tvrdé podlahy a koberce i celého těla vysavače,“ vysvětluje Iva Pavlousková z Datartu.
Nepleťte si výkon s parametrem příkonu, ten neurčuje kvalitu vysávání ani výkon spotřebiče, ale informuje o jeho spotřebě. Aku tyčové vysavače mají nejčastěji baterie typu Li-Ion, které jsou pro provoz nejvhodnější. Doba nabíjení se většinou pohybuje od 2 do 8 hodin a doba provozu na jedno nabití baterie může být jen 15 ale i třeba 60 minut.
2 v 1 nebo 3 v 1?
Akumulátorové tyčové vysavače mají velmi často možnost oddělení samostatného ručního vysavače. Ten je vhodný pro úklid špatně dostupných míst, jakými jsou například interiéry automobilů nebo rohy místností. S tím navíc pomohou i různé druhy nástavců, například štěrbinová trubice vysaje nečistoty i v těžko dostupných a úzkých místech.
Pokud máte doma různé druhy podlah, věnujte speciální pozornost kartáčovým nástavcům. S hladkou podlahou si poradí každý, ale ne každý tyčový vysavač zvládne dobře vysát koberec. Turbo kartáč poháněný nasávaným vzduchem účinně zachytí veškeré zvířecí chlupy a vlasy. Elektrický motorový kartáč má navíc vlastní motor a jeho účinnost je tak vyšší. Některé tyčové vysavače mají i funkci mokrého vysávání a můžete je použít k mokrému čištění podlah.
Tak co, najde obyčejný smeták ve vaší domácnosti ještě uplatnění?