Článek
Druhů omlazující kosmetiky je nespočet. Vždyť také výzkumům v této oblasti věnuje kosmetický průmysl neuvěřitelné množství sil, financí i času. Zaručený elixír mládí sice ještě vynalezen nebyl, ale ve snaze ho vytvořit bylo objeveno mnoho skvělých látek – a jednou z nich je právě i retinol, mocný „zmizík“ známek stárnutí.
Seznamte se...
Co je to retinol? Jde o formu vitaminu A, která se řadí mezi nejúčinnější zbraně proti vráskám. Kromě toho umí zatočit s nežádoucí pigmentací, šupinatostí i jizvami po akné. Působí na rohovinu kůže, kde uvolňuje odumřelé buňky a aktivuje a urychluje růst buněk nových. Díky tomu dochází k zahojení starších ranek a jizev, vyhlazení a prozáření. Ovlivňuje i regeneraci tvorby elastinu a kolagenu, takže pokožka je výrazně pružnější a má jemnější texturu.
Jednou z největších výhod retinolu je, že je vhodný pro všechny typy pleti. Ať už máte kůži citlivou, vysušenou, smíšenou, nebo mastnou, můžete plně využívat jeho zázračnou moc, jen je nutné dbát na správnou koncentraci v produktu. Nebudete-li si vědět rady, obraťte se na kosmetičku nebo dermatologa – pomohou vám vybrat nejvhodnější péči podle vašich potřeb. Čím vyšší koncentrace, tím je vyšší i účinek, ale o to citlivěji může pokožka reagovat.
Na retinol se musí s citem
Pro koho je retinol vhodný? U produktů s obsahem tak intenzivní složky se všeobecně doporučuje trochu počkat – nejdříve byste nad nimi měly přemýšlet v šestadvaceti letech, ještě lépe po třicítce, blíže ke čtyřicítce. Do používání se nevrhejte po hlavě, protože retinol může být dost agresivní.
„Zpočátku je vhodné přípravky s touto látkou používat například jen třikrát týdně a kombinovat je s hydratačním krémem, který pokožku zklidní a zamezí jejímu olupování. Po nanesení vás může pleť trochu štípat. Pocit jemného podráždění je ihned po aplikaci běžný, ovšem neměl by trvat déle než deset až patnáct minut,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z kliniky Medicom Clinic, a pokračuje: „Jemné olupování kůže nemusí být na pohled ani vidět nebo se může projevit jen formou drobounkých šupinek. V každém případě by však nemělo trvat příliš dlouho. Pokud vás po nanesení těchto krémů nebo sér pálí obličej déle, opláchněte si pleť vlažnou vodou a tyto přípravky na nějakou dobu raději vysaďte.“
Stačí kapka, zato pravidelně
S množstvím postupujte opatrně – bohatě stačí několik kapek nebo dávka velikosti hrášku. Nanáší se jen na určité oblasti nebo na celý obličej a dekolt. Pozor na okolí očí, tam by měly přijít jen speciální produkty! „Když si kupujete sérum, je důležité se podívat, jakou má koncentraci. Nižší koncentrace okolo 0,1 procenta je vhodná k minimalizaci pórů a v preventivním boji proti vráskám. Vyšší koncentrace – od 0,15 procenta – jsou vhodné například na pokožku, která trpí vyšší pigmentací, či pokud máte již výrazné vrásky,“ upřesňuje MUDr. Lucia Mansfeldová z kliniky Perfect Clinic Dermatology.
Po několika týdnech zkušebního režimu, až si pleť na retinol zvykne a bude jasné, že nedochází k žádným nežádoucím reakcím, lze tyto produkty používat každý den jako kteroukoli jinou péči. Než k tomu dojde, střídejte přípravky obohacené o retinol s osvědčenými intenzivními hydratačními krémy, ideálně s kyselinou hyaluronovou – při procesu obnovy buněk bude pokožka potřebovat maximální hydrataci. Tady je namístě upozornění: budete-li chtít kůži „šetřit“ a po retinolových produktech sáhnete například jen jednou nebo dvakrát týdně a navíc nepravidelně, žádné výsledky se nedostaví!
Dávejte pozor na…
Při využívání síly retinolu je nezbytné důsledně používat SPF ochranu – minimálně třicítku. Výrazně se totiž zvýší citlivost kůže na UV záření. Někteří dermatologové proto doporučují zaměřit se jen na noční péči s touto aktivní látkou a do pečujícího arzenálu ji zařazovat na podzim nebo v zimě. Přípravkům s retinolem by se měly raději vyhnout těhotné a kojící ženy.
Připravte se i na možné krátkodobé zhoršení pleti. Chvíli potrvá, než se buňky kompletně obnoví a ty nové vytěsní staré, takže v mezidobí může dojít ke vzniku šupinek nebo pupínků. Vedlejších účinků se nebojte a vydržte – výsledný efekt stojí za to. Jestliže se objeví potíže nebo si nebudete vědět rady, obraťte se na odborníka.
10 tipů na péči s retinolem
Už jste retinol vyzkoušely na vlastní kůži? Láká vás to?