Článek
Postup
01.
Nejprve si nachystejte kvásek z 1 dl mléka, kvasnic a lžičky cukru. Ten dejte na teplé místo, aby hezky vzešel. Máslo nechte povolit, aby mělo pokojovou teplotu, utřete je do pěny a přidejte špetku soli, žloutky, vajíčko, citronovou kůru a cukr.
Pokud bude máslo chladnější, snadno se vám při zašlehávání vajec srazí. V tom případě misku (samozřejmě ne kovovou) vložte na 30 vteřin do mikrovlnky a máslo prostě rozpusťte, na chuti se nic nezmění. Pak do směsi přidejte kvásek, vlahé mléko a v mikrovlnce (stačí asi 30 vteřin) ohřátou mouku. Těsto důkladně propracujte, dobře vám poslouží i robot s hnětacími metlami. Pokud by vám připadalo příliš tuhé, přidejte ještě trochu vlažného mléka.
02.
Propracované těsto dejte asi na 40 minut kynout na teplé místo a přikryjte jej utěrkou. Když nakyne, rozválejte ho na asi 1–1,5 cm silný plát a kulatou formičkou (nebo sklenkou, hrníčkem…) vykrájejte jednotlivé vdolečky. Ty pokládejte na pomoučené prkénko a nechte je ještě asi 10 minut kynout.
03.
Mezitím si v kastrolku nebo na pánvi převařte máslo a sejměte z něj bílou pěnu. Jednotlivé vdolečky pak vkládejte do rozpáleného tuku tak, že do nich vždy před vložením udělejte důlek. Smažení z každé strany trvá asi minutu. Při smažení z první strany hrnec přikryjte pokličkou, aby pára těsto nafoukla a vdolky či koblihy byly krásně nadýchané. Z druhé strany už pokličky není potřeba.
04.
Hotové vdolky podávejte pokud možno ještě horké potřené zavařeninou (ta stačí dát do důlku) a posypané strouhaným tvrdým tvarohem. Zavařeninu volte opravdu dobrou s kousky ovoce, skvěle se hodí rybízová a borůvková nebo švestková či hrušková povidla. Můžete také přidat kopeček ušlehané smetany.