Článek
Bílá, bílá a zase bílá… myslíte si, že majitelé malých bytů mají všechny barvy kromě bílé zakázané, protože jinak by si místnosti ještě opticky zmenšili a připadali by si zde jako v krabičce od sirek? Omyl! Barvy jsou povolené, a dokonce žádané v těch nejmenších garsonkách. Jen je třeba s nimi umět zacházet, což vás právě naučíme.
Pravidlo 1: Jedna barva, ale různé sytosti
Když si chcete v malém prostoru dopřát výrazné barvy, je ideální vybrat jednu základní – na vás záleží, zda to bude červená, zelená nebo třeba oranžová – a tu pak kombinovat v různých sytostech, tedy od světlé až po tmavou. Světlé odstíny totiž vyniknou a vystoupí do popředí, zatímco ty tmavé se upozadí. Interiér tak bude opticky působit stejně, jako byste zde měli jen ty světlé, ale zdi dostanou zajímavější look.

Malým místnostem sluší barvy sladěné tón v tónuFoto: Dulux
Pravidlo 2: Podlaha by měla mít jednu barvu!
V malém bytě je ideální začít kouzlit s barvami hned od podlahy. Prostor bude vypadat opticky větší, když do celého prostoru zvolíte podlahovou krytinu stejné barvy i materiálu. Odstín podlahy by navíc měl být tmavší než stěny. Ideální tak jsou všechny podoby dřeva, chcete-li koberec, nic tomu nebrání. Třeba šedivý odstín je ideální, protože nejen splňuje předchozí požadavky, navíc je to neutrální barva, kterou lze zkombinovat s jakoukoli další, a kdo ji vyzkoušel, ví, že je na ní minimálně vidět špína a fleky.

Podlahu volte raději tmavší, a pokud možno do všech místností stejnouFoto: Brased
Pravidlo 3: Pro malé a nízké místnosti
Trápí vás nejen málo metrů, ale i nízké stopy, které prostoru na velikosti rozhodně nepřidají? Zkuste dodržet tyto tři zásady: strop musí být co nejsvětlejší, stěny tmavé a nábytek co nejnižší, nejlépe v kontrastní barvě ke zdem. Tím, že zvolíte nízké kousky, zůstane mezi nimi a stropem dost volné plochy a nikomu nepřijde, že máte nižší strop, než je standard.

Kontrast mezi stěnou a nábytkem může prostor opticky zvýšitFoto: HET
Pravidlo 4: Pestrost do malých místností patří, ale...
Pestrý interiér vypadá vesele a živě a v malém bytě je povolený. Ale pozor, měli byste vždy volit barvy ze stejné škály. Vyberte si ten nejbarevnější prvek v místnosti – může to být koberec i obraz – a barvy z něj zopakujte v celé místnosti, a to včetně tónu stěn. Jestliže nic tak barevného nevlastníte, laďte dohromady barvy z teplé, nebo naopak chladné části spektra. Pro ty studené, ať už zvolíte odstíny modré, tyrkysové či zelenou, pak platí, že mají tendenci prostor rozšiřovat, protože nejsou opticky tolik výrazné a nepřitahují k sobě tolik pozornosti.

Spousty výrazných barev se v malé místnosti bát nemusíte, ale je třeba s nimi umět zacházetFoto: Thinkstock
Hledáte ideální barvu do kuchyně nebo ložnice? Pomůže náš rádce Barvy v bytě: Víte, jak vymalovat?
Pravidlo 5: Vzorované tapety raději ne
Barvy do malých prostor patří, ale pozor na vzorované tapety! Ty dokážou pokoj naopak zmenšit. Pokud jste se do nich zamilovali a nutně je musíte mít, raději volte menší a nenápadné vzory. Ty budou v malém prostoru působit lépe než velké. Anebo se řiďte bodem číslo jedna a dbejte, aby byl dekor sladěný tón v tónu.

Toužíte po tapetách? Raději volte ty s menším vzoremFoto: Lavmi
Ale i tapety dokážou s interiérem pěkně kouzlit. Připomene vám to Proměna interiéru 3x jinak: Tohle dokážou tapety!
Pravidlo 6: Malá kuchyně – zapomeňte na bílou
Máte pocit, že do malé kuchyně musíte zvolit bílou linku, protože jinak by vypadala ještě menší? Je to jinak. Chcete-li, aby vypadala větší, zvolte spodní skříňky v tmavém odstínu, přesněji řečeno tmavší, než je pracovní deska. Naopak prostor nad kuchyňskou linkou by měl být co nejsvětlejší. Je to podobný princip jako u podlahy. Vítán je zde lesklý povrch a také kovové výrobky – od trouby po úchytky – neboť odrazy v nich prostor zvětšují.

Tmavá dolů, světlá nahoru – tak by měla vypadat ideální kuchyňFoto: Koryna
Pravidlo 7: Ukryjte radiátory!
Prostor na první pohled zmenšuje i to, že ho máte zahlcený věcmi. Ale co dělat, když je zde potřebujete, což platí i pro radiátor? Ten na pohled zmizí, když ho natřete stejnou barvou jako stěnu za ním. Zbytečně tak nepřitahuje pozornost, prostor tak působí klidným dojmem a vypadá větší.

Radiátor šikovně schováte, když ho nalakujete stejnou nebo podobnou barvou jako stěnu kolemFoto: Cordivari
Pravidlo 8: Když závěsy, tak průhledné
Máte rádi soukromí, a tak plánujete zahalit okna záclonou a přes ně ještě navečer zatáhnete tmavými závěsy? Na tuto variantu zapomeňte! Naopak zvolte poloprůhledné nebo dokonce průhledné záclony, které propustí maximum světla. Vítané jsou naopak jemné vzory a světlé barvy, které interiéru propůjčí zajímavý nádech.

Nezakrývejte zbytečně okna záclonami a závěsy, tmavý prostor vypadá menšíFoto: IKEA
Pravidlo 9: Světla popusťte níž
Zamilovali jste se do nenápadných bodových světel zapuštěných v podhledech? V malém bytě jimi šetřete a nad jídelní či konferenční stůl raději zavěste klasické lustry se stínidly, které budou svou barvou, ale i materiálem maximálně propouštět světlo do okolí. Světlý byt vypadá větší!

Světlo spuštěné nad stůl svítí lépe než bodovky v podhleduFoto: marktex.de
Pravidlo 10: Nechte nábytek létat
Do malých bytů je ideální nábytek vyrobený na míru. Nejenže využije dokonale každý centimetr a barevně bude ladit s okolním zařízením, ale především můžete zvolit závěsnou verzi, která je do malých prostor ideální. Zůstane-li volná podlaha, prostor vypadá větší.

Závěsný nábytek nechává volné místo na podlaze, což je praktickéFoto: zeitraum-moebel.de
A jaký máte vztah k barvám vy? Dali byste přednost interiéru v nenápadné bílé, nebo milujete výrazné odstíny? Řekněte to ostatním v diskusi pod článkem!