Článek
Moderní ledničky už dneska nejsou jen o jakémsi udržení o něco nižší teploty, než je v místnosti. Ty nejmodernější mají propracovaný systém chlazení a technologie, které při správném používání pomohou zachovat potraviny v nejvyšší kvalitě i několik dní. Jen musíte vědět, jak je používat.
Jak vybrat tu správnou
Jestliže se chystáte kupovat novou ledničku, dejte si na jejím výběru skutečně záležet. Co byste měli zvažovat? Mezi základní parametry patří velikost (tedy kolika členům domácnosti bude sloužit), energetická třída, zda je vestavná, či volně stojící... Ale to není všechno. V úvahu byste také měli brát, jak moc technicky vybavený spotřebič vlastně chcete.
„Ne všechny chladničky chladí ve všech koutech na stejnou teplotu a to způsobuje problémy ve skladování. Sledujte pečlivě, jestli je chladnička vybavená průduchy pro rovnoměrné chlazení celého prostoru. Minimální kolísání teploty je zárukou delší čerstvosti uskladněných potravin,“ vysvětluje Michal Kollár, produktový manažer divize domácích spotřebičů Samsung. Od technologické vyspělosti se bude samozřejmě odvíjet cena – chladnička je dlouhodobou investicí a leckdy ne malou.
Technologie, které pomohou
Technologie se neustále vyvíjejí a výrazně pomůžou při správném uchovávání jednotlivých druhů potravin – speciální funkce zajistí třeba dokonalé chlazení v každé části ledničky. Při výběru spotřebiče nezapomínejte, že každá potravina si žádá své, a poohlédněte se po takovém, který zajistí správné skladování pro různé druhy surovin a pokrmů. Zajímejte se také o variabilitu polic a dveřních přihrádek – uvidíte, že možnost upravit jejich velikost a polohu se vám dost zalíbí. Náruživí masojedi ocení chytře navrženou zásuvku – poskytuje ideální prostředí k uchování masa a ryb při optimální teplotě tak, aby zůstaly čerstvé a měly co nejlepší chuť. Údržbu zase usnadní technologie, která efektivně zamezuje vzniku námrazy a šetří práci s odmrazováním.
Ani málo, ani moc. Jak na to?
Jíst zkažené potraviny nechcete a dobrá lednice vám pomůže udržet je v optimální kvalitě. Nicméně nezapomeňte, že není všemocná. „Když se po pár dnech vrátíte z dovolené nebo z chalupy a přihodí se vám nepříjemnost s lednicí, třeba kvůli výpadku proudu, musíte počítat s tím, že budete muset většinu potravin vyhodit. Je to rozhodně lepší řešení než riskovat otravu,“ upozorňuje Hana Málková, odbornice na kvalitu a bezpečnost potravin. To samé platí, jestliže nedodržíte správné postupy skladování. Jinými slovy: čtěte informace na obalech a dodržujte správné uspořádání.
Znáte pravidla pro používání ledničky?
- Lednici nepřeplňujte a zbytečně nevětrejte - Narvaná lednice má za následek špatnou cirkulaci vzduchu a tím i nedostatečné chlazení. A chlazení je zásadní. Proto také dvířka otevírejte jen na nezbytně nutnou dobu – rychle a krátce, minimalizujete tak tepelné ztráty.
- Některé potraviny do lednice nepatří - Bramborám, cibuli či česneku stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Zázvor a exotické ovoce, jako mango, melouny, citrusy nebo ananas a banány, do lednice také neukládejte, stejně jako rajčata, lilek, papriky a okurky. Chladit je zbytečné i uzavřené plechovky, zavařeniny a med. Jedná se o trvanlivé potraviny a normální teplota jim nevadí.
- Do dolních zásuvek patří ovoce a zelenina - Z ovoce je to především hroznové víno, bobulovité druhy ovoce a také zralá jablka, hrušky, broskve a meruňky, které je potřeba brzy sníst. Ze zeleniny potřebuje chlad především listová a košťálová, ale i ředkvičky a různé druhy klíčků.
- Syrové maso patří do chytrého šuplíku - Do nejnižší police, tedy té, která by měla být dobře uzavíratelná s možností nastavitelné teploty, dejte syrové maso, ryby a drůbež. Syrová masa vždy pořádně oddělte od ostatních potravin, nejlepší jsou plastové uzavíratelné krabičky.
- Každá potravina má svou polici - Do police nad masem umístěte již upravené masné výrobky, tedy šunku, salámy a další měkké uzeniny. Do druhé police odshora patří sýry, které by také měly být v uzavíratelných plastových krabičkách, aby se jejich specifická vůně nešířila do celé lednice. Sem dejte i tvaroh, jogurty a ostatní mléčné výrobky. Mléčné a masné výrobky můžete umístit i na jednu polici, ale zajistěte, aby se vzájemně nedotýkaly a nebyly příliš blízko sebe.
- Zvažte i rozložení ve dveřích - Úplně dolů je vhodné dát mléko, džusy, minerálky, a pokud máte rádi alkohol, tak třeba i pivo a bílé víno. O něco výš můžete uložit kečup, hořčici a další ochucovadla. Do dveří patří ideálně také vajíčka a máslo s margarínem.
Tak co, zkontrolovali jste, zda máte všechno dobře uložené? Jestli máte nějaké další tipy, dejte nám vědět!