Článek
Mezi přírodní materiály, které najdou uplatnění snad v každém interiéru, nepatří jen dřevo. Jak se vám líbí bambus?
1. Bambus není ratan
Existuje mnoho druhů bambusu, což je dutá dřevina rostoucí v tropických oblastech. „Pro výrobu nábytku se používá vysoce kvalitní bambus, o průměru 2 až 12 centimetrů. Dutost je jeho přirozená vlastnost, na rozdíl například od ratanu, který je plný a pórovitý,“ vysvětluje Milan Burget ze společnosti MB-dovoz a prodej. Ač se to nezdá, bambus patří mezi velmi odolné materiály, což je dané jeho tloušťkou stěn a strukturou. Díky tomu i výrobky z něj vám budou sloužit dlouhá léta.
2. Jak se zpracovává
Bambus se může například řezat, krájet nebo laminovat. Při řezání vznikají polotovary, jež se skládají do sebe. Krájením se vytvářejí proužky, ty se dále používají na výrobu doplňků nebo výpletů.
„Posledních asi pět let je velmi populární takzvané laminování. Tady bych rád upozornil, že nejde o nic umělého. Laminace znamená, že se bambus nakrájí na tenké proužky a ty se v přesném pořadí, jak byly nakrájené, lepí vedle sebe na mahagonové dřevo nebo překližku tak, aby se zachoval původní ,dekor´. Tímto způsobem vznikají velice moderní kusy nábytku,“ vysvětluje Milan Burget.
Bambus se také může štípat, pak se z něj vyrábí známé rohože, anebo se jeho vlákna využívají v textilním průmyslu (ručníky s bambusem slibují výbornou savost).
3. Kombinace materiálů
Nábytek čistě z bambusu může působit jako sestava trubek, což je zajímavé, avšak v této podobě se nehodí do každého interiéru. Proto se bambus často kombinuje s dalšími přírodními materiály, například se zmiňovaným mahagonem nebo teakem, ale i s ratanovým proutím, vodním hyacintem, mořskou trávou, banánovníkem a podobně. Což je vidět také na doplňcích. Díky těmto kombinacím vznikají výrobky, které najdou uplatnění téměř všude.
Což se dá říci také o masivu. Dub v interiéru: Nábytek a vybavení z tohoto dřeva nemá chybu.
4. Aby držel pohromadě
U bambusových polotovarů se při výrobě vytvářejí výřezy, díky nimž se jednotlivé díly skládají do sebe jako puzzle. Zpevňují se mosaznými vruty a následně se překrývají různými přírodními materiály, aby spoje nebyly vidět. U drobnějších výrobků se používají ekologická pojiva. A podobně jako dřevo i bambus se dá mořit vodou ředitelnými přípravky, díky nimž je výsledný odstín tu světlejší, tu tmavší. Případně opatřit barevnými laky, ale potom se potlačí přirozená struktura bambusu.
5. Na co myslet
Voda bambusu neublíží, proto se výrobky z něj hodí také do koupelny. A jak se to má s vlhkostí? Obecně platí, že každému přírodnímu materiálu vadí vlhkost pod 40 procent. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, což je problém hlavně v zimě, kdy se méně větrá, bambusu to bude vadit. Po čase se na něm můžou vytvořit jemné podélné praskliny. Ale totéž platí i pro nábytek ze dřeva. Když už se to stane, berte to jako varování, že žijete v nezdravém prostředí.
Pak je třeba změnit zajeté zvyklosti užívání domova, a také si pomoci jinak.
Mrkněte se na tento článek: Suchý vzduch v bytě: Zaberou chytré rady i vychytané přístroje.