Článek
Sluníčko je zásadní pro výběr vhodných rostlin, ale ani ono neexistuje samo o sobě. Stejně tak řada rostlin snese více světových stran. Následující tipy proto berte jako orientační.
Než začnete vybírat
Možná váš balkon míří na jih a poblíž domu roste vzrostlý strom, navíc lodžie je krytá shora a z boků. Pak se situace mění. „Například pokud máte balkon na jižní straně, ale dům stojí ve velmi úzké ulici a téměř celodenně je stíněný sousední stavbou, panují zde spíše podmínky podobné východní čí západní, někdy dokonce severní orientaci,“ vysvětluje Julie Reicheltová z Fire Garden. Nejprve si tedy zjistěte, kolik slunce na váš balkon skutečně míří, až pak vybírejte květiny.

Mezi balkonovou klasiku patří petúnie. Pěkně se vyjímají také v závěsných nádobáchFoto: profimedia

Hořcový stromek je vytrvalá rostlina s výraznými květy. Má ráda slunce, ale dařit se jí může i na východně orientovaném balkonuFoto: Subtropické zahradnictví Kruh
Severní směrování
Severně orientovaný balkon se stane dočasným domovem pro rostliny, kterým nevadí stín. Z balkonek se tady bude dařit begóniím, z popínavek břečťanu. A kterým dalším? „Bez problémů tu poroste i barvínek, dlužicha, kapradiny a ve větších nádobách třeba bohyšky,“ uvádí zahradnice Anita Blahušová.

Begónie představuje ideální zástupkyni balkonovek vhodných pro pěstování ve stínuFoto: profimedia

Stejně dobře jako po stromě nebo domě se břečťan bude pnout také po trelážiFoto: profimedia
Východní potěšení
Na východní balkon míří ráno jemnější sluneční paprsky, odpoledne tu bývá stín. Teoreticky se tu dá pěstovat cokoli, jen rostliny milující slunce nebudou tolik kvést. „Obecně lze doporučit některé balkonovky, například fuchsii, petúnie a muškáty, z letniček okrasný tabák či netýkavku. Netřeba se bát ani bambusu, hortenzie nebo azalky,“ uvádí Julie Reicheltová. Z popínavek můžete vyzkoušet zimolez či plamének, z okrasných travin ostřici.
Pěkně vypadá stálezelená skimmie, která je dobrým příkladem toho, že řada rostlin zvládne různé světové strany. Skimmie se hodí do stínu i polostínu, nemá ráda přímé sluneční paprsky.

Fuchsie zaujme tvarem svých květů, které připomínají sukénky tanečnicFoto: profimedia

Další balkonovou klasiku, muškáty, lze pěstovat na osluněných i částečně zastíněných místech. Tedy jak na balkonu s jižní, tak i východní nebo západní orientacíFoto: profimedia

Skimmie je stálezelený pomalu rostoucí keř. I proto se hodí pro pěstování v nádobáchFoto: Fire Garden
Směrem na jih
Hodně slunce má ráda většina středomořských rostlin, například buganvilea, olivovník, citrusy, oleandr, palmy. Dařit se zde bude netřeskům a rozchodníkům, zkusit lze některé okrasné trávy (ozdobnice). Pěkně tu pokvetou letničky, třeba nenáročný měsíček vhodný i pro začátečníky. Mezi letničky se řadí také balkonové rostliny, s muškáty a petúniemi nešlápnete vedle. Z bylinek potěší levandule, tymián, rozmarýn, dobromysl, šalvěj…

Lantana se u nás pěstuje jako letnička. Umísťuje se na osluněné stanoviště, ale prospívat bude také v polostínuFoto: Fire garden

Kde je více prostoru, tam se netřeba bát zkusit i něco jiného, jako například ozdobnici čínskou, která může kvést od konce léta do pozdního podzimuFoto: profimedia

Netřesk výběžkatý si na slunci lebedíFoto: profimedia
Hurá na západ
Na balkony mířící západním směrem dopadá slunce odpoledne a navečer. Obecně by se tu mohlo dařit rostlinám vhodným pro východní orientaci, přestože je „západní slunce“ ostřejší – v teplých dnech je už vzduch rozpálený a na rostlinách není ranní rosa. A stejně tak se sem hodí i ty, které milují sluníčko a dávají se na jih. Rovněž zde můžete pěstovat mnohé bylinky (včetně vavřínu, rozmarýnu a podobně).

U balkonových kopretin se doporučuje pečlivě hlídat zálivku. Potřebují dostatek vláhy, neměly by však stát ve voděFoto: Subtropické zahradnictví Kruh

Měsíček můžete pěstovat samostatně nebo ho vysaďte k zelenině, kterou pak chrání před škůdciFoto: profimedia
Zálivka a hnojení
Na stinných a závětrných místech půda v nádobách nevysychá tak rychle, proto rostliny zde umístěné mají menší nároky na zálivku. Většinou se to týká severní strany. „Obecně také platí, že čím méně světla dopadá na dané místo, tím má rostlina menší potřebu zálivky. Vodu totiž spotřebovává v procesu fotosyntézy, který je závislý na množství světelné energie,“ vysvětluje Julie Reicheltová.
A upřesňuje, že při vyšší fotosyntetické aktivitě rostlin dochází k jejich rychlejšímu vývoji, při němž se kromě vody a světelné energie spotřebovávají další látky; některé z nich rostlina získává právě z hnojiv. Proto lze zjednodušeně říci, že na hnojení jsou náročnější rostliny na jižně orientovaném balkonu. Ale opět – neplatí to pro všechny, příkladem mohou být třeba zcela nenáročné netřesky.

Oleandry aspirují na titul „miss rostlina v nádobě“. Krásně voní a jsou půvabné také napohledFoto: profimedia

Rozmarýn potěší nejen kuchařky. Dá se pěkně tvarovatFoto: profimedia

Afrikán je nenáročná květina, u níž byla prokázaná schopnost ozdravovat zeminu a odpuzovat škůdce. Hodí se do smíšených kulturFoto: Anita Blahušová
Jaké jsou vaše zkušenosti? Dejte vědět ostatním čtenářům, co se vám a za jakých podmínek osvědčilo pěstovat.