Článek
Vždy jen domácí pečivo, anebo občasný „pytlík“ nezaškodí? Právě na to jsme hledali odpovědi při porovnání ceny a složení hotových směsí na pečení. Jak to dopadlo?
1. Perník nikdy nezklame
Perník je velmi oblíbený moučník nejen pro svou chuť, ale i variabilitu a jednoduchost. Lze ho udělat s ořechy nebo cuketou, ovocem, promazat marmeládou nebo polít čokoládou... A možné je i upéct perník z hotové směsi.
Výsledek srovnání: Cenově je to plichta – směsi i domácí výrobky vycházejí váhově i cenově velmi srovnatelně. K ceně směsí je třeba připočíst ještě asi 6 Kč za olej a u Vitany ještě asi 3 Kč za vejce.
Z hlediska použití přídatných látek je lepší perník Dr. Oetker, Vitana může odradit použitím diskutovaných červených barviv. Pozor ale – bývají někdy i v kupovaných džemech, takže si je ohlídejte i v něm, pokud ho přidáváte do domácího perníku.
Chuťově jsou kupované perníky docela povedené a díky oleji jsou vláčné.
2. Bábovky na nedělní stůl
Bábovka je moučník, který symbolizuje nedělní odpolední pohodu u kávy či čaje. Existuje spousta variant: kokosová, jahodová nebo pomerančová. Vždy by měla být vláčná, nadýchaná, lehoučká... Ošidíte své hosty, když ji uděláte z předem koupené směsi?
Výsledek srovnání: Cena bábovky ve skle je bezkonkurenčně nejvyšší a ještě dost surovin musíte přidat, z přídatných látek obsahuje jen emulgátor sójový lecitin, jinak jsou suroviny srovnatelné s domácími. Za uvedené peníze dostanete bábovku klasické velikosti.
Nejlevnější je bábovka Dr. Oetker, které v podstatě nelze moc vytknout ani ve složení. Bábovka Fat Brothers byla asi chuťově nejzajímavější, domácí byla krásně vláčná a voňavá po másle, ale i ta od Dr. Oetkera byla pěkně vláčná a chuť rozhodně neurazila.
3. Upeč třeba chleba
Pečení domácího kváskového chleba je v poslední době moderní. Šlápnete vedle, když na to použijete již namíchané chlebové směsi? V obchodech jich najdete spoustu a můžete si vybrat, zda sáhnete po chlebu tmavém, světlém, celozrnném, nebo třeba dýňovém. Pro srovnání jsme vybrali chleby z pšeničné a žitné mouky.
Výsledek srovnání: Výsledné chleby jsou srovnatelné velikostí a nejlevněji vyjde domácí. Při porovnání kupovaných směsí vede složením žitný chléb Küchenmeister, protože si vystačil jen s přírodními konzervanty, jako je kyselina citronová a kyselina jablečná. Chuť chleba vyhovuje každému jiná, ale domácí u nás zvítězil.
Přídatné látky v hotových směsích
Hlavním důvodem, proč mají potraviny z pytlíku špatnou pověst, jsou přídatné látky, lidově zvané éčka. Výrobci to vědí, proto už většinou suroviny ve složení neoznačují kódem E s číslem, ale vypisují jejich názvy. Může se tedy stát, že jednu ingredienci najdete v různých složeních popsanou různě: třeba hydrogenuhličitan sodný se může skrývat i pod označením E 450 a jde o tradiční jedlou sodu. Ne všechna éčka jsou tedy problém – a naopak ne všechny slovy vypsané složky jsou naprosto v pořádku. Z porovnávaných směsí jsme proto vybrali několik položek, které se vyplatí znát.
Bezpečné látky
Aby se do potravin dostávaly jen zdravotně bezpečné látky, se přísně kontroluje. Ovšem nikdo nemůže předem otestovat všechny jejich kombinace ani to, že se jejich množství sčítá (pokud denně konzumujete víc potravin, kde se nacházejí). Právě proto v současnosti vede trend doma vyrobených a čerstvých potravin.
- Dihydrogendifosforečnan sodný a hydrogenuhličitan sodný - E 450, kypřidla, hydrogenuhličitan sodný je jedlá soda.
- Karboxymethylcelulóza - E 466, zahušťovadlo, zvětšuje objem a prodlužuje trvanlivost.
- Mono- a diglyceridy mastných kyselin - E 471, nejčastěji využívané stabilizátory a emulgátory.
- Riboflavin - E 101, vitamin B2, používá se jako přírodní barvivo.
- Ethylvanilin - uměle vyrobená náhražka pravé vanilky, dává se např. do vanilkového cukru.
- Kurkumin - E 100, přírodní barvivo z oddenků rostlin rodu kurkuma.
- Dextróza - hroznový cukr
- Amoniakový karamel - E 150c, barvivo, karamely z různých druhů cukrů, za přijatelnou denní dávku je považováno 200 mg na 1 kg tělesné váhy.
Problematické látky
I když byly všechny přídatné látky schváleny pro potřeby potravinářského průmyslu, může se stát, že se časem objeví podezření na souvislosti mezi jejich vyšší konzumací a nějakou chorobou nebo zdravotní obtíží. Dvě takové jsme našli i v námi porovnávaných směsích:
- Kyselina karmínová - E 120, jinak také košenila, červené barvivo z tělíček hmyzu je podezíráno z toho, že může být karcinogen, a je považováno za alergen a jeden ze spouštěčů dětské hyperaktivity.
- Sorbitolmonostearát - E 491, emulgátor a stabilizátor, smí se přidávat do omezeného počtu potravin v omezeném množství. Ve vysokých dávkách působil potíže pokusným zvířatům.
Domácí, nebo z pytlíku?
Jestli jste čekali, že budeme výrobce hotových směsí na pečení pranýřovat, asi budete zklamaní. Doma vyrobená bábovka, perník i chléb jsou vždy lepší, zvlášť když chcete mít přehled o složení toho, co jíte. Pokud ale sáhnete občas po směsi na pečení, rozhodně nemusíte mít pocit, že jste udělali něco špatného.