Článek
Postup
01.
Jehněčí kýtu podle potřeby očistěte, svažte bílým provázkem nebo nití, aby kýta hezky držela pohromadě, a přelijte lehce osolenou horkou vodou.
02.
Slaninu, kterou jste si předem dali na 10 minut do mrazáku, nakrájejte na delší nudličky. Ostrým špičatým nožem do masa dělejte díry, do kterých pak vložte nudličky slaniny.
Nejlepší velikonoční recepty
Nejlepší recepty na mazanec:
03.
Zbytek slaniny nakrájejte na kostičky a vložte na dno pekáče, do kterého jste dali pečicí mřížku nebo narovnali špejle (aby se maso nepřipeklo).
04.
Petržel očistěte, nakrájejte na kolečka, její nať očistěte a nasekejte nahrubo a přidejte do pekáčku.
05.
Kýtu ze všech stran osolte a opepřete a vložte do pekáčku. Navrch přidejte asi 14 dkg másla, dejte do trouby vyhřáté na 160 stupňů a pečte asi 60–70 minut. Během této doby maso asi 2krát obraťte, aby bylo propečené ze všech stran, a pravidelně jej přelévejte máslem z výpeku. Pak zvyšte teplotu na 200 stupňů a pečte ještě asi 15 minut, aby se na masu udělala kůrčička.
06.
Než se maso upeče, připravte si bramborovou kaši. Brambory očistěte, nakrájejte na malé kousky a uvařte v osolené vodě doměkka. Pak je slijte, přidejte mascarpone a jemně nasekanou petrželovou nať a ručním šlehačem vyšlehejte kaši.
07.
Na řadě je zálivka na salát – zakysanou smetanu prostě jen smíchejte se lžící vinného octa a podle chuti přidejte sůl a pepř. Hotové upečené maso nakrájejte na plátky a podávejte s bramborovou kaší a 1/4 omytého hlávkového salátu přelitého ochucenou smetanou.
Velikonoce
Velikonoce jsou svátkem jara (pro ateisty) a zmrtvýchvstání Ježíše Krista (pro křesťany). Letos vychází Velký pátek na 29. března, Velikonoční pondělí na 1. dubna.
K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazance a beránka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života mesiáše a jeho vzkříšení.
Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v Česku koledování a pomlázce. Víte, jaké jsou nejlepší recepty z vařených vajec?