Článek
Vánočku dnes sice koupíte v každém supermarketu, ale kdo jednou ochutnal domácí, už té kupované těžko přijde na chuť. V tažení proti suchým dusivým pletencům jsme si na pomoc nemohli přizvat nikoho pověřenějšího než babičku Pechovou.
Focení bylo trochu smutné kvůli tomu, že jde prozatím o poslední recept s naší milovanou babi. Věříme ale, že si mezi péčí o vnoučata ještě někdy najde chvilku a vrátí se do naší hladové redakce, kde vždy s potutelným úsměvem sledovala, jak v nás doslova mizely její výtvory.
Kynutá máslová vánočka
Na 1 vánočku potřebujete: 500 g polohrubé mouky, lžičku kypřicího prášku, 200 g másla, 100 g moučkového cukru, 30 g droždí, 4 žloutky, 1 celé vejce, sůl, 250 ml teplého mléka, 50 g mandlí, 60 g rozinek
Recept na vánočku: Mouku smíchejte s kypřicím práškem a špetkou soli a v jiné míse utřete změklé máslo s moučkovým cukrem (dvě lžíce nechte do kvásku) a žloutky. Droždí rozdrobte do trošky teplého mléka, přidejte zbylý cukr a trochu mouky, aby vzniklo řídké těstíčko. Misku s kváskem nechte na teplém místě vykynout, až se na něm objeví bublinky.
Máslo se žloutky, zbylé mléko, rozinky i kvásek přimíchejte k mouce a nejlépe elektrickým hnětačem propracovávejte, až vám vznikne tužší hladké těsto. Posypejte ho troškou mouky, přikryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě opět vykynout.
Mandle přelijte vařící vodou, nechte chvilku odstát a po slití oloupejte. Vykynuté těsto rozdělte na 4 části, vytvořte z nich válečky a vánočku upleťte.
Jestli nevíte, jak na to, podívejte se na návod na pletení vánočky ze 6 pramenů (níže najdete fotografii, podle které můžete uplést vánočku ze 4 pramenů). Nebo si přečtěte tipy, jak upéct nejlepší vánočku.
NENÍ NAD VÁNOČKU
Pečení vánočky: Potřete rozšlehaným vejcem, do těsta zapíchejte mandle a pečte na vymazaném plechu 15 minut při 200 stupních, poté teplotu stáhněte na 170 a dopékejte ještě asi 15 minut dozlatova.
Jakou vánočku pečete vy?