Článek
Postup
01.
Na másle zpěňte hladkou mouku a vypražte světlou jíšku. Aby neudělala hrudky, přidávejte postupně do pánve k jíšce za stálého míchání několik naběraček vody, vznikne podstatně chladnější, mazlavá hmota. Tu už metlou vmícháte i do vroucí polévky bez úhony! Polévka získá krásně zlatavou barvu a vy se můžete pustit do špenátu.
02.
Proti babičkám budete mít mnohem méně práce. Špenát totiž koupíte už bez kořínků a bez žlutých lístků a prát ho také nemusíte – ať už čerstvý v sáčcích nebo mražený v krabičkách je totiž krásně čistý. Sandtnerová píše, že se má špenát vařit ve zvláštní vodě a pak scedit, pokrájet a vložit do polévky. Můžete její postup respektovat, ale nejspíš by se nic nestalo, ani kdyby se špenát vařil rovnou v polévce, snad jen že by polévka měla trochu jinou barvu…
03.
Vzhledem k tomu, že si hospodyňky před sto lety mohly nechat o ponorných mixérech jen zdát, špenát se sekal nebo mlel. Vy špenát prostě zceďte, pokrájejte na malé kousky a vložte do jíškové polévky. Záleží jen na vašich chutích a zvyklostech, jak polévku doděláte. Někdo má rád hladce umixovanou (takto ji milují hlavně děti), někdo preferuje větší kousky.
04.
Na dno mísy na polévku nalijte šlehačku, do té rozšlehejte žloutek, nasekanou petrželku a čerstvě mletý pepř. Vše promíchejte, přilijte polévku (případně ještě projeďte ponorným mixérem) a dochuťte solí nebo muškátovým oříškem. Hotovo a můžete podávat!