Článek
Na přípravě rizota nehledejte nic těžkého, je ale třeba si uvědomit, že základem jsou dobré suroviny. Podceňovat byste v tomto případě neměli zejména rýži – z obyčejné dlouhozrnné prostě dobré rizoto neuděláte, na rizoto patří jedině rýže kulatozrnná. V čem je zásadní rozdíl?
Kulatozrnná rýže má podstatně vyšší podíl škrobu, a právě tento škrob pomáhá vytvářet onu jemnou krémovitost, kterou většina lidí na rizotech tak miluje. V českých obchodech nejčastěji narazíte na odrůdy carnaroli a arborio, povětšinou mají ale na obalu napsáno prostě jen kulatozrnná rýže.
Postup
01.
V hluboké pánvi rozpusťte 50 g másla a nasypte do něj rýži. Tu v něm nechte zpěnit, a když je máslem celá obalená, podlijte ji bílým vínem. Tekutinu nechte všechnu odpařit, rýži podlijte vývarem (nebo horkou osolenou vodou). Za občasného míchání rýži nechte takto vydusit doměkka, trvá to podle typu rýže asi 15 minut.
02.
Mezitím si připravte houbovou směs. Cibuli nakrájejte najemno a zpěňte ji na kousku másla. Když začíná lehce zlátnout, přidejte pokrájené lišky, kolečka očištěné mrkve a pod poklicí je nechte dusit skoro do měkka, podle potřeby můžete přidat kapku vody. K takřka hotovým houbám přidejte nasekanou čerstvou šalvěj (hodí se ale i čerstvá majoránka!) a směs dochuťte špetkou soli a čerstvě mletým pepřem.
03.
Nakonec houbovou směs vmíchejte k rýži připravené „na skus“. Rizoto podávejte posypané nastrouhaným parmezánem.