Článek
Popis
01.
Nejprve omytým rajčatům odkrojte „pokličky“, a vydlabejte.

Foto: Petr Makovička
02.
Na másle zpěňte cibulku, přidejte maso, sůl, pepř a petrželku, přiklopte pokličkou a po asi 15–20 minutách bude maso měkké.
03.
Nechte zchladnout a mezitím si uvařte rýži – do kastrolku dejte malý hrníček rýže a dva hrníčky vody, osolte a nechte všechnu vodu vyvařit – rýže bude měkká tak akorát. Přimíchejte ji spolu s jedním vajíčkem a jedním žloutkem k masu.

Foto: Petr Makovička
04.
Hotovou míšeninou, jak se takovéto směsi ve starých kuchařkách hojně nazývá, naplňte vydlabaná rajčata.

Foto: Petr Makovička
05.
Ve velkém pekáči rozpalte máslo a orestujte na něm cibulku. Na tu vyskládejte plněná rajčata, zalijte je asi 300 ml hovězího vývaru a pekáč vložte do trouby vyhřáté na 200 stupňů Celsia. Pečte asi 20 minut, během kterých si můžete připravit bramborovou kaši. Když ještě přidáte nasekanou petrželku, bude efekt dokonalý!

Foto: Petr Makovička
06.
Hotová měkká rajčata opatrně vyjměte z pekáče a naservírujte ke kaši. Do výpeku vmíchejte kelímek zakysané smetany a kapku worcesteru a omáčku přilijte na talíř. Hotovo!

Foto: Petr Makovička
V původním receptu Anuše Kejřové se píše: „Ve studené vodě dobře opraná, utěrkou osušená vyzrálá, ale tužší rajčata zbavíme stopek a spodek odkrojíme; vnitřek opatrně vybereme, abychom nepoškodily obal, a pak je naplníme následující kaší: Do kastrolu dáme máslo, zpěníme na něm jemně usekanou cibuli, přidáme 20 dkg jemně mletého vepřového a 5 dkg mletého tučného uzeného vařeného masa, špetku soli, špetku tlučeného pepře, lžíci drobně sekané zelené petrželky a dusíme maso do měkka asi čtvrt hodiny.
Vychladlou směs dáme na misku, přidáme k ní 10 dkg dušené rýže, 1 vejce, 1 žloutek a připravíme jemnou kašičku. Naplníme jí připravená rajčata. V kastrolku zpěníme na másle lžičku strouhané cibule, postavíme do něho připravená rajčata, podlijeme je menší naběračkou polévky z kostí a dusíme je v troubě asi 15minut opatrně, aby se nerozpadávala.
Udušená rajčata srovnáme na horkou mísu a obložíme je bramborovou kaší. Omáčku zbylou v kastrolku zahustíme koflíčkem kyselé smetany, do které jsme přidaly pár kapek worcesterského koření, a necháme přejít var. Pak ji procedíme a hodně vřelou v omáčníku podáváme s ostatním na stůl.“