Článek
Postup
01.
Den předem dejte tvaroh do utěrky a nechte ho „vyvěsit“, aby z něj odtekla všechna přebytečná voda.
02.
Všechny uvedené ingredience na drobenku smíchejte dohromady a vypracujte pevné těsto. To uložte do mikrotenového sáčku a uložte do mrazáku, kde ho nechte (ideálně přes noc) zcela zmrznout. Pak drobenku, nebo v tomto případě spíš posypku, nastrouhejte na struhadle nahrubo na čistou utěrku. Pozor, ať vše nenastrouháte jen na jednu hromádku, to by se vše zase spojilo. Drobenku pak nechte proschnout. Tu, kterou nepoužijete, jen zavřete do zavařovací sklenice a schovejte si ji na příště.
03.
V míse smíchejte prosátou hladkou mouku, žloutky, olej, moučkový cukr, špetku soli a asi 3/4 z uvedeného množství mléka. Do těsta udělejte důlek, do něj nalijte zbytek mléka, přidejte lžičku cukru a kvasnice (případně zlehka zaprašte ještě trochou mouky) a nechte asi 15 minut vzejít kvásek. Pak do těsta kvásek zapracovávejte tak dlouho, až je zcela hladké. Přikryjte ho čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě asi 2 hodiny.
04.
Tvaroh smíchejte se všemi zbývajícími ingrediencemi na náplň. Pokud ho chcete mít hezky žlutý, můžete do něj přidat špetku šafránu.
05.
Nakynuté těsto prohnětejte rukama a vypracujte z něj placku silnou asi 1,5 centimetru. Z té pak vykrajujte kousky o průměru asi 3–4 centimetry, podle toho, jak velké koláčky chcete mít. Doprostřed každého koláčku dejte trochu náplně (dobře se to dělá cukrářskou zdobičkou) a koláčky zavažte podobně jako buchty.
06.
V misce smíchejte asi 0,5 dl mléka a 0,5 dl oleje a koláčky v nich hladkou stranou namočte. Klaďte je vedle sebe na plech vázáním dolů a trochu je vždy přimáčkněte. Koláčky nechte ještě asi 10 minut nakynout, potřete je zbylým bílkem, posypte nastrouhanou drobenkou a vložte do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia. Pečte asi 20 minut dozlatova.
Tak ať vám naše babiččiny posvícenské koláčky chutnají nejen na svatého Martina!