Článek
Postup
01.
Nejdříve si nachystejte kvásek. Do misky dejte asi 0,5 dl vlažného mléka, přimíchejte lžičku cukru a 30 g čerstvých kvasnic. Misku uložte na okno (kam svítí sluníčko) a nechte jej vzejít.
02.
Mezitím nakrájejte na plátky kostku másla a pomalu jej nechte rozehřát v kastrolku. Do velké mísy dejte 750 g hladké mouky, pískový cukr, žloutky, citronovou kůru a špetku soli a nakonec přilijte také vzešlý kvásek a vlažné mléko. Vše zamíchejte vařečkou, a pak ručním šlehačem, násadami na hnětení, důkladně propracujte.
03.
Půl litru mléka přidávejte postupně zhruba po 1 dl až sami uvidíte, jestli těsto už je přiměřeně vláčné a řídké. Záleží na typu mouky, kterou používáte, i velikosti žloutků. Ideálně se těsto za metlami táhne, je pružné a měkké. Umíchané těsto v míse přikryjte utěrkou, a nechte asi hodinu kynout. Mezitím si připravte náplně.
04.
Mletý mák zalijte asi 250 ml mléka a lehce svařte i s kouskem másla. Nakonec přidejte asi 2 lžíce pískového cukru a mleté nové koření (neuvěřitelně voní!) a míchejte, až mák zhoustne.
05.
Vaničku tvarohu vyklopte do mísy, přidejte žloutek, 2 lžíce cukru, plátek úplně měkkého másla a mleté mandle a vše metlou umíchejte do hladka.
06.
Už zbývají jen povidla. Ta dejte do mísy, přidejte jednoho panáka rumu a metlou utřete do hladka. Nakonec přidejte asi 3 tlučené hřebíčky a 1/4 lžičky mleté skořice. Pokud vám připadají povidla dost sladká, tak cukr přidávat nemusíte.
07.
Nakynuté těsto vyklopte na pomoučený vál a důkladně jej ještě jednou rukama propracujte. Těsto pak nožem nakrájejte na stejně velké kousky a vypracujte malé bochánky. Ty nechte ještě asi 10 minut kynout a zatím si troubu předehřejte na 180 stupňů.
08.
Na plech vyrovnejte vždy 15 bochánků (nebojte se a nechte jim opravdu velký prostor, hodně nabudou ještě pečením) a do těch dnem skleničky o průměru asi 5 cm důkladným promáčknutím vytvořte důlky. Skleničku si mezi každým promáčknutím pomoučete, ať se vám na ni těsto nelepí! Jednotlivé náplně postupně dávejte do cukrářského zdobicího pytlíku a do koláčů spirálou naneste náplň. Koláče samozřejmě můžete naplnit i lžící, ale nebudou tak hezké.
09.
Nakonec jednotlivé náplně dozdobte rozinkami nebo mandlovými lupínky, okraje koláčů potřete rozšlehaným vajíčkem a plechy postupně vkládejte do trouby. S plněním dalších plechů není kam pospíchat, jeden se peče asi 25–30 minut do zlatova.