Článek
Postup
01.
Maso očistěte od blan, tučné ponechte, nakrájejte ho na široké nudličky, vložte do osolené vody, přidejte bobkové listy, kuličky pepře a nového koření (nejlépe kuličky uložte do čajítka, aby se vám lépe vyndavaly) a dejte vařit. Když je maso měkké, vyndejte jej a uložte bokem. Nezapomeňte z vývaru vybrat koření. Pokud jste použili bůček, je v tuto chvíli vhodné mastnotu z povrchu polévky sebrat, avšak nevylévejte ji, ale uložte do menšího hrnce.
Už když se podíváte na výčet ingrediencí, je jasné, že se jedná o víceméně zdravé jídlo. Obzvlášť, když opravdu použijete libové plecko. Prababička boršč vařila vždy ve chvíli, kdy se jí nahromadilo větší množství kostí (hovězích i vepřových) a pak kupovala kousek bůčku, aby polévka získala silnější masovou chuť. Já polévku dělám opravdu jen z kousku plecka nebo kýty, takže není ani mastná.
02.
Zelí a očištěné papriky nakrájejte na tenké nudličky, rajčata na čtvrtkolečka, přidejte nahrubo nakrájenou cibuli a na malé kousky pokrájené brambory. Vše vložte do vývaru z masa, přidejte rajčatový protlak, promíchejte, přikryjte poklicí a na mírném ohni nechte vařit další asi 30–45 minut, dokud zelí i brambory nezměknou. Hotovou polévku podle potřeby ještě dosolte a můžete podávat.
Pokud chcete dostát zvykům prababiček, maso nakrájejte na kostky asi stejně velké jako brambory. Do malého hrnce, ve kterém máte sebranou mastnotu z polévky, vložte kostky masa a dejte je ohřát. Maso bude krásně šťavnaté! Kousky masa uložte zvlášť do misky, kterou dejte na stůl – masa bývalo málo a tak se dávalo zvlášť, aby se spravedlivě rozdělilo. Pokud chcete šetřit nádobí, pokrájené ho přimíchejte zpět do polévky a prohřejte v ní. Polévku naberte tak, aby zelenina byla nahromaděná uprostřed talíře a navrch těsně před servírováním přidejte velkou lžící zakysané smetany.