Článek
Postup:
01.
Hlavně se nelekněte dlouhého seznamu koření! Něco klidně vynechte nebo vyměňte za nové koření, muškát, kari, garam masalu či do rýže použijte šafrán. Prostě dle vaší chuti a stavu spíže. Určitě ale nezapomeňte na skořici, která je v kombinaci s masem a rozinkovou rýží prostě skvělá!
02.
Maso – kýtu, krk nebo plec (nebojte se ale koupit kusy s kostí, dodají omáčce na chuti) – odblaňte a pokrájejte na větší kusy. V tlakovém hrnci rozpalte olej a nechte na něm zesklovatět 2 velké cibule pokrájené nadrobno. Přidejte maso a také opečte. Zasypejte nasekaným česnekem a kořením, nechte chvilku rozvonět, dost osolte a zalijte drcenými rajčaty a vodou tak, aby hladina sahala 2 cm nad maso. Jestli používáte čerstvý koriandr, vhoďte do hrnce i jeho nasekané stonky, lístky nechte k servírování. Vařte asi 1,5 hodiny do změknutí, v klasickém hrnci pak asi o hodinu déle.
03.
Z hrnce vyndejte kosti a případně koření a omáčku ještě asi 10 minut zprudka povařte, aby zhoustla.
04.
Mezitím si připravte pilaf: najemno pokrájenou cibuli a nahrubo nastrouhanou mrkev opečte na troše oleje do změknutí, přidejte nasekaný česnek, všechno koření a rýži a ještě chvíli opékejte. Zalijte 3,5 hrnky vody, osolte a vmíchejte rozinky. Pod pokličkou uvařte doměkka.
05.
Mandlové lupínky nasucho opečte na pánvi. Pilaf načechrejte vidličkou a podávejte s masovou omáčkou, mandlovými lupínky a čerstvým koriandrem nebo petrželí. Pro zjemnění je výborný i řecký jogurt.
Tip: Rýži uvařte ve šťávě z masa – buď vynechejte cibuli s mrkví a rýži prostě nasypte k téměř uvařenému masu, nebo odeberte část šťávy a tu přidejte k rýži místo části vody. Počítejte pak ale s tím, že vám příloha zmizí možná ještě dřív než maso!
Máte rádi blízkovýchodní kuchyni, nebo se raději držíte v bezpečných vodách našich omáček a knedlíků?